Nowe mikrokontrolery AVR

Firma Atmel rozszerzyła ofertę mikrokontrolerów AVR o cztery nowe rodziny: AVR XMEGA C, tinyAVR ATtiny1634, AVR UC3 L3 oraz AVR UC3 D4. Wśród nowych mikrokontrolerów znajdują się układy z dużą ilością pamięci, rozbudowanymi możliwościami komunikacji lub o bardzo niskim poborze prądu.

We wszystkich modelach zastosowano autorską technologię Atmel picoPower, która pozwala układom pracować przy napięciu zasilania 1.62 V, jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność i krótki czas budzenia. Wśród mikrokontrolerów znajdują się także modele mogące koszystać z biblioteki Atmel QTouch przeznaczonej dla pojemnościowych czujników dotykowych.

Pierwsza nowa rodzina mikrokontrolery AVR XMEGA C to układy ogólnego przeznaczenia do zastosowania w aplikacjach takich jak produkty użytkowe oraz urządzenia automatyki przemysłowej i budynkowej. Mikrokontrolery wyróżniają się największą pojemnością pamięci spośród 8-bitowych układów Atmela – do 384 kB pamięci Flash i do 32 kB SRAM. Jednocześnie mogą pobierać zaledwie 700 nA prądu w trybie, w którym dostępny jest zegar czasu rzeczywistego (RTC), a ich czas budzenia wynosi 5 µs. Są to jednocześnie najprostsze i najtańsze z oferowanych układów AVR wyposażonych w kontroler USB pełnej szybkości.

TinyAVR ATtiny1634 są układami o bardzo niskim poborze energii. Producent zintegrował w małej obudowie bogaty zestaw interfejsów cyfrowych – w tym większą liczbę interfejsów komunikacyjnych np. dwa uniwersalne synchroniczne oraz asynchroniczne układy nadawczo-odbiorcy USART oraz interfejs USI mogący pracować jako I2C lub interfejs trójprzewodowy. Modele ATtiny są przeznaczone do realizacji systemów kontroli w zastosowaniach przemysłowych, gdzie dostępne miejsce jest ograniczone. Ponadto moga pełnić funkcję interfejsów użytkownika w urządzeniach przenośnych.

Mikrokontrolery AVR UC3 L3 także zużywają bardzo mało energii, mają ponadto pojemną pamięć Flash (do 256 kB). Układy mogą być zasilane napięciem od 1.62 V do 3.6 V. Dzięki zwiększeniu liczby wyprowadzeń do 64 możliwe stało się umieszczenie w pojedynczym układzie licznych peryferii. Wśród nich znalazł się kontroler USB, interfejs I2S oraz przetwornik C/A dla strumieni audio. Dzięki trzem nowym modelom projektanci będą mogli stosować bardziej zaawansowane algorytmy wymagające większej pamięci w urządzeniach o niskim poborze prądu, między innymi urządzeniach użytkowych oraz czujnikach rejestrujących dane.

Modele AVR UC3 D4 to rozbudowane układy 32-bitowe o wysokiej wydajności i dużej liczbie dostępnych zasobów, takich jak peryferia do obsługi interfejsu dotykowego QTouch i USB pełnej szybkości, cztery interfejsy UART, cztery SPI oraz I2S. Układy są wyposażone w 128 kB pamięci Flash i 16 kB SRAM. Zintegrowany układ QTouch umożliwia odczyt stanów do 17 czujników dotykowych. Dwa nowe modele są odpowiednie do zastosowań wymagających przetworzenia dużej ilości danych, takich jak urządzenia sterujące USB, urządzenia biometryczne, aplikacje do kontroli przemysłowej.

Wymienione mikrokontrolery mogą być programowane i debugowane przy wykorzystaniu zintegrowanego środowiska projektowego Atmel Studio 6, współpracującego już z 300 modelami układów AVR. W programie znajduje się ponad 1000 przykładowych projektów z kodem źródłowym, co pozwoli projektantom wyeliminować niskopoziomowe programowanie mikrokontrolerów i pozwoli szybciej wprowadzić produkty na rynek.

Próbki modeli Atxmega384C3,  Atxmega256C3, Atxmega192C3 oraz ATxmega384D3 są już dostępne. Próbki pozostałych układów ukażą się w drugim i trzecim kwartale tego roku, a następnie rozpocznie się sprzedaż hurtowa. Wszystkie modele AVR UC3 L3 oraz AVR UC3 D4 są już dostępne w zamówieniach. Modele AVR Attiny1634 są także dostępne, za wyjątkiem Attiny1634-UUR, który ukaże się w drugim kwartale roku. Ewaluacyjny zestaw bazowy ATSTK600 oraz płytki rozszerzeniowe są dostępne na stronie store.atmel.com i u lokalnych dystrybutorów.

O autorze