S12ZVM – nowa linia mikrokontrolerów motoryzacyjnych Freescale

 

 

 

Firma Freescale rozszerzyła ofertę o nową rodzinę mikrokontrolerów S12ZVM. Układy przeznaczone są głównie do zastosowań motoryzacyjnych, jak np. dmuchawy HVAC oraz pompy wodne, olejowe i paliwowe.

Mikrokontroler S12ZVM to kompletne, jednoukładowe rozwiązanie do sterowania silnikami bezszczotkowymi BLDC (BrushLess Direct Current), dzięki czemu umożliwia osiągnięcie mniejszych rozmiarów projektu, większej energooszczędności systemu oraz redukcji zakłóceń. Każdy układ z rodziny S12ZVM łączy w sobie cztery podzespoły – mikrokontroler, sterownik bramek MOSFET o możliwości sterowania sześciu tranzystorów mocy, regulator napięcia oraz kontroler LIN (Local Interconnect Network) zintegrowane w jednym układzie scalonym. Uzyskanie tej samej funkcjonalności za pomocą dostępnych na rynku konkurencyjnych rozwiązań wymagałoby od dwóch do czterech układów scalonych.

W zależności od wyboru jednej z pięciu wersji nowych układów, użytkownik ma do dyspozycji od 32 kB do 128 kB pamięci Flash, od 2 kB do 8 kB pamięci RAM oraz maksymalnie 512 B pamięci EEPROM. Częstotliwość taktowania rdzenia mikrokontrolera wynosi 50 MHz. Układ jest także wyposażony w 12-bitowe przetworniki A/C, które są synchronizowane przez jednostkę PTU. Wbudowany regulator napięcia pracuje w zakresie od 5 V do 40 V. Komunikacja odbywa się przy użyciu interfejsów SPI oraz SCI.

Pierwsze próbki (przeznaczone do sterowania pracą silników BLDC) w obudowach LQFP z 64 wyprowadzeniami o wymiarach 10 mm x 10 mm będą dostępne jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Następnie, w drugim kwartale, zostaną udostępnione układy w obudowach LQFP z 48 wyprowadzeniami o wymiarach 7 mm x 7 mm (przeznaczone dla silników DC). Planowo rodzina S12ZVM zostanie wprowadzona do sprzedaży w drugiej połowie 2012 roku. Więcej informacji na temat nowej rodziny mikrokontrolerów S12ZVM firmy Freescale można uzyskać odwiedzając stronę internetową producenta.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze