Nowe układy z serii GreenChip firmy NXP

 

 

 

Firma NXP zaprezentowała nowe układy z serii GreenChip: TEA1716, TEA1731, TEA172x oraz TEA1792T/TEA1792TS.

TEA1716 jest kontrolerem dla zasilaczy o mocy od 90 do 500 W w topologii SMPS (Switched-Mode Power Supply). Układ integruje w sobie sterownik PFC (Power Factor Correction) i przetwornicę rezonansową LLC z trybem pracy zapewniającym oszczędność energii. Rozwiązanie takie daje projektantom możliwość tworzenia systemów zasilania spełniających surowe wymagania w przypadku pracy bez obciążenia, bądź w trybie stand-by. Układ zapewnia zgodność z wchodzącą w życie w 2013 roku dyrektywą EuP (Energy using Products) LOT 6 mającą na celu eliminację strat energii w trybie gotowości (<1W w trybie spoczynku). W przypadku braku obciążenia TEA1716 zużywa poniżej 150 mW mocy, zaś średnia sprawność wynosi 91%. Układ oferowany jest w obudowie SO24 i ma szereg zabezpieczeń chroniących przed przeciążeniem lub wysoką temperaturą powodującą uszkodzenie struktury krzemowej.

Kolejny nowy produkt NXP z rodziny GreenChip to TEA1731. Jest to przetwornica typu flyback zapewniająca najmniejsze zużycie energii w swojej klasie na poziomie mniejszym niż 100 mW. Układ przeznaczony jest do systemów zużywających od 10 do 70 W, zapewniając wydajność na poziomie 90%. TEA1731 jest wysoce zintegrowany, co pozwala na znaczne zmniejszenie liczby zewnętrznych elementów, umożliwiając znaczną miniaturyzację projektowanych adapterów i zasilaczy. Układ oferowany jest w obudowie TSOP6.

GreenChip TEA172x to rodzina przetwornic flyback, przeznaczona dla systemów o mocy poniżej 15 W. Układy w trybie stand-by zużywają do 10 mW. TEA172x umożliwiają współpracę z USB, co pozwala na realizację ładowarek akumulatorów zasilanych poprzez złącze USB.

TEA1792T/TEA1792TS to ostatnie z nowych rozwiązań NXP. Są to 6-wyprowadzeniowe układy synchronicznych prostowników zbudowane w oparciu o tranzystory MOSFET.

Nowe produkty NXP umożliwiają projektowanie rozwiązań zasilających przeznaczonych do różnorodnych zastosowań. Przykładowe aplikacje docelowe to zasilacze dla komputerów i małych wymiarów ładowarki mobilnych urządzeń komunikacyjnych (smartfonów, e-czytników, ultrabooków, netbooków). Zastosowania układów nie ograniczają się jednak do sprzętu komputerowego. Możliwe jest też stosowanie ich w sprzęcie AGD, takim jak pralki, lodówki zmywarki oraz modułach zasilania inteligentnych systemów mieszkaniowych HVAC oraz automatyki budynków.

Próbki nowych układów z rodziny GreenChip są już dostępne.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze