Układy FPGA 28 nm firmy Altera już dostępne

 

 

Altera ogłosiła rozpoczęcie dostaw nowych wydajnych układów FPGA produkowanych z wykorzystaniem procesu technologicznego 28 nm. Nowatorska rodzina układów programowalnych to piąta generacja sygnowana jako Stratix V. Układy produkowane są przy zastosowaniu procesu TSMC 28HP, w którym używana jest metalowa bramka o stałej wysokości dielektrycznej, zamiast tradycyjnego dwutlenku krzemu. Rozwiązanie takie pozwala zwiększyć częstotliwość pracy układu nawet o 45% w porównaniu z tradycyjną technologią.

Układy Altery jako jedyne na rynku są wyposażone w transceivery o prędkości do 28 Gbps, zapewniając tym samym najbardziej wydajne jednostki do aplikacji telekomunikacyjnych, wojskowych i medycznych. Przykładowe zastosowania to urządzenia komunikacji radiowej, radary, karty komunikacyjne, urządzenia studyjne do przetwarzania audio-wideo oraz inne wymagające aplikacje.

Na rodzinę Stratix V składają się modele oznaczone literą E (układy bogate w zasoby logiczne ) oraz modele oznaczone jako GX, GS i GT (układy wyposażone w różne nadajniki działające z prędkością do 28 Gbps). Nowe układy FPGA pozwalają na wydajne przetwarzanie sygnałów dzięki wbudowanym blokom DSP oraz zmiennoprzecinkowym jednostkom DSP. Układy są też wyposażone w 6×72 interfejsy pracujące z częstotliwością 1066 MHz przeznaczone do komunikacji z pamięcią DDR3. Dodatkowe zasoby nowych układów to bloki PCI Express Gen3, Gen2, Gen1 i bloki IP, bloki Embedded HardCopy i pętle sprzętowe fPLL (Fractorial Phase-Locked Loop). Więcej informacji na temat nowych układów można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze