Nowa rodzina dwurdzeniowych mikrokontrolerów Freescale

 

 

 

Vybrid to nazwa nowej rodziny mikrokontrolerów amerykańskiego producenta mającej połączyć możliwości pracy w czasie rzeczywistym i realizacji zaawansowanych interfejsów użytkownika (HMI) oraz bogaty zestaw peryferiów komunikacyjnych. W rodzinie tej znajdują się m.in. układy o nietypowej asymetrycznej architekturze, integrującej rdzenie ARM Cortex-A i Cortex-M.

Pierwsza, zaprezentowana niedawno, seria układów w rodzinie Vybrid nosi nazwę VF i należą do niej mikrokontrolery z rdzeniami Cortex-A5 (do realizacji interfejsów i zadań obliczeniowych) i Cortex-M4 (do realizacji zadań real-time). W ramach serii VF można wyróżnić pięć linii: VF3xx, VF4xx i VF5xx są jednordzeniowe (Cortex-A5), natomiast VF6xx i VF7xx mają oba wymienione rdzenie.

Wspólne dla wszystkich serii VF3-VF7 wyposażenie obejmuje: podwójny interfejs USB 2.0 OTG ze zintegrowaną warstwą fizyczną, kontroler wyświetlaczy TFT LCD oraz dotykowych o rozdzielczości do XGA oraz podwójny interfejs do kart SD, a także interfejs do kamery video z opcjonalnym akceleratorem OpenVG.

Wszystkie serie mają kontroler pamięci NAND Flash oraz podwójny Quad-SPI z funkcją eXecute-In-Place (XIP), kontroler pamięci RAM DDR3 i LPDDR2 (do 800 MHz) i do 1.5 MB pamięci SRAM, a także podwójne, 12-bitowe przetworniki A/C i C/A. Dzięki sprzętowemu wsparciu algorytmów szyfrowania pozwalają też na bezpieczne bootowanie.

Wyjątek w serii VF stanowi ubożej wyposażona linia VF3xx. Należące do niej układy różnią się od pozostałych linii tym, że mają pojedyncze interfejsy USB i SD, kontroler wyświetlaczy mniejszej rozdzielczości (WQGA) oraz kontroler kamery lub czujnika obrazu bez akceleratora, ale za to wyposażone są w podwójny interfejs Ethernet 10/100 z wbudowanym switchem warstwy 2. Taki sam podwójny interfejs Ethernet mają też układy linii VF5xx i VF6xx.

Mikrokontrolery Vybrid współpracują z narzędziami projektowymi Freescale, w tym ze środowiskiem CodeWarrior, oprogramowaniem Processor Expert, systemem Freescale MQX, narzędziami PEG, służącymi do realizacji GUI oraz platformą Tower System. Oprócz MQX, na układach tych można też uruchomić system Linux.

Mikrokontrolery Vybrid mogą znaleźć zastosowanie w automatyce budynkowej i przemysłowej, urządzeniach medycznych, takich jak monitory stanu pacjenta, sprzęcie działającym w inteligentnych sieciach energetycznych oraz gospodarstwa domowego.

Szczegółowe informacje dotyczące układów Vybrid można znaleźć na stronie internetowej firmy Freescale.

Dystrybutorem NXP w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze