Kontroler firmy Silicon Labs upraszcza wdrażanie technologii Power over Ethernet

 

 

Firma Silicon Laboratories zaprezentowała układ Si3462 będący jednoportowym kontrolerem Power over Ethernet (PoE). Układ ten jest prostym i ekonomicznym rozwiązaniem umożliwiającym implementację podłączania typu plug-and-play w projektach urządzeń Power Sourcing Equipment (PSE), a szczególnie punktów końcowych PSE, takich jak bramy rezydentne, przystawki lub dekodery STB (Set-Top Box), światłowodowe konwertery mediów, sprzęt systemów nadzoru i monitoringu, telefony VoIP, internetowe kamery monitoringu, sieciowe urządzenia pamięci oraz bezprzewodowe punkty dostępowe WiFi.

Powstaje coraz więcej urządzeń sieciowych wymagających zasilania, zwłaszcza na użytek sieci domowych oraz małych i średnich firm, co powoduje wzrost zapotrzebowania na łatwe w użyciu rozwiązania sprzętowe PSE w technologii PoE/PoE+ z wbudowanym pojedynczym portem, które dostarczają zasilanie urządzeniom łączonym w sieci Ethernet. W związku z zastosowaniem normy IEEE 802.3at PoE+ oraz rosnącą potrzebą obsługi aplikacji sieciowych wymagających zasilania, o zużyciu mocy do 30 W, projektanci potrzebują kontrolerów PSE, które oferują elastyczne możliwości pomiaru i monitoringu mocy, są zgodne z normami oraz współdziałają bez zakłóceń.

Kontroler Si3462 to kompletne, efektywne kosztowo rozwiązanie PSE w technologii PoE/PoE+ z pojedynczym portem. Układ automatycznie określa, kiedy na drugim końcu przewodu podłączone jest właściwe urządzenie pobierające zasilanie i od razu dostarcza uprzednio określoną ilość energii. Ta nowatorska koncepcja zaimplementowana w kontrolerze Si3462 eliminuje potrzebę występowania osobnego mikrokontrolera i związanego z nim oprogramowania, co upraszcza ogólną integrację systemu, zmniejsza koszty tworzenia oprogramowania i sprzętu oraz przyspiesza wprowadzanie produktów na rynek. Wszystkie operacje i procesy kontrolera Si3462, takie wykrywanie, klasyfikowanie, zasilanie, monitorowanie poprawności działania, zapewnienie ochrony i rozłączanie urządzeń, odbywają się w zależności od sprzętowej konfiguracji pinów, bez udziału procesora hosta lub dodatkowego mikrokontrolera. Układ Si3462 stale monitoruje moc dostarczaną zasilanym urządzeniom, zapewniając, że każde zasilane urządzenie działa bezpiecznie i zgodnie z normami IEEE dotyczącymi technologii PoE/PoE+.

Kontroler Si3462 jest już dostępny i produkowany w niewielkiej, 11-pinowej obudowie QFN o wymiarach 3 x 3 mm. Układ został wyceniony na 0.95 USD dla zamówień od 10000 sztuk. Aby pomóc projektantom skrócić czas i zmniejszyć koszty projektowania, firma Silicon Labs oferuje zestaw ewaluacyjny Si3462-EVB, będący gotowym projektem o szerokim zastosowaniu, który umożliwia efektywną kosztowo implementację urządzeń dostarczających zasilanie PSE w technologii PoE+ z pojedynczym portem. Zestaw Si3462-EVB jest już dostępny za 95 USD.

O autorze