LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Transceiver RS232/RS485 firmy Linear Technology

 

 

 

LTC2872 to nazwa nowego modelu transceivera firmy Linear Technology, który  można skonfigurować do pracy jako cztery nadajniki-odbiorniki RS232 lub dwa nadajniki-odbiorniki RS485, a także jako kombinacja obu standardów ze współdzielonymi liniami I/O. Co ważne, nadajniki-odbiorniki można niezależnie wyłączać, pozostawiając je w stanie wysokiej impedancji, co znacznie obniża pobór prądu.

Systemy z magistralą RS485 wymagają rezystorów końcowych, aby minimalizować odbicia. Transceiver LTC2872 jest wyposażony w rezystory końcowe, które można włączyć za pomocą wysterowania nóżek układu, umożliwiające łatwą rekonfigurację interfejsu i eliminujące potrzebę wykorzystania zewnętrznych rezystancji. Co ciekawe, rezystory końcowe (gdy zostaną uaktywnione) są automatycznie przełączane w zależności od wykorzystywanego protokołu RS485 (120 Ω) lub RS232 (5 Ω). Oprócz opcji pracy jako zakończenie linii, LTC2872 może też pracować w trybie full-duplex oraz half-duplex RS485 lub w trybie loopback, służącym do testów. Układ osiąga prędkości transmisji: 20 Mb/s w trybie RS485 i 500 kb/s w trybie RS232.

Transceiver wyposażony jest w zintegrowaną przetwornicę DC/DC, eliminując potrzebę wykorzystywania wielu źródeł zasilania do wysterowania sygnałów RS232, a także w opcjonalne źródło sygnałów logicznych od 1.7 do 5.5 V, zapewniające wygodny interfejs cyfrowy.

Wśród zabezpieczeń, w które wyposażony jest LTC2872 znajdują się: zabezpieczenia przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD): +/- 4kV lub lepsze dla wszystkich wyprowadzeń, +/- 16 kV HBM na liniach I/O, automatyczne przerywanie pracy przy przegrzaniu oraz wewnętrzne zabezpieczenia odbiorników RS485 (przeciwko rozwartym, zwartym lub zakończonym wejściom).

Do potencjalnych zastosowań transceivera LTC2872 można zaliczyć: sterowane programowo wieloprotokołowe porty interfejsowe, repeatery sygnału, translatory protokołów, kamery przemysłowe czy sieci PROFIBUS-DP.

LTC2872 może być zasilany pojedynczym napięciem z przedziału 3 – 5.5 V. Układ jest dostępny w 38-pinowej obudowie QFN o wymiarach 5 x 7 mm, a jego ceny zaczynają się od 6.45 USD przy 1000 sztuk. Szczegółowe informacje na temat tego układu można znaleźć na stronie producenta.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!