Mikrokontrolery EFM32 Gecko w aplikacjach wyświetlaczy e-papieru

 

 

Firma Energy Micro ogłosiła informację o zawarciu porozumienia z firmą Pervasive Displays Inc., na mocy którego w produktach tego producenta – wyświetlaczach będących papierem elektronicznym (tzw. e-papier, EPD – Electronic Paper Display) – będą używane mikrokontrolery EFM32 Gecko (model EFM32G890F128). Współpraca obu firm pozwoli na znaczne skrócenie czasu tworzenia aplikacji dzięki opracowaniu biblioteki programistycznej automatyzującej wiele zadań.

Elektroniczny papier jest technologią wyświetlania o najmniejszym zużyciu energii, gdyż urządzenia nie potrzebują energii do wyświetlania, a jedynie podczas zmiany stanu wyświetlacza. Wyświetlacze opracowane przez Pervasive Displays Inc. mogą być stosowane zarówno w aplikacjach przemysłowych jak i komercyjnych. Znacznie redukują odbicie światła od powierzchni ekranu, co umożliwia odczyt wyświetlanych informacji wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Obecnie wyświetlacze są dostępne w rozmiarach od 1.44’’ do 10.2’’, największe wyświetlacze mają rozdzielczość  1280 x 1024 pikseli.

Bazujący na 32-bitowym rdzeniu ARM Cortex-M3 mikrokontroler EFM32G890F128 Gecko został wybrany do stosowania w e-papierze firmy Pervasive Displays Inc., ponieważ charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii. Układ ten zużywa tylko 180µA/MHz podczas aktywnej pracy i 20 nA w trybie shut-off, co pozwala na zmniejszenie całkowitego zużycia energii aplikacji wyświetlacza. Efektywne zarządzanie zużyciem energii przez mikrokontroler EFM32G890F128 możliwe jest też dzięki jego energooszczędnym zasobom, takim jak np. nadajnik-odbiornik UART o niskim poborze prądu czy rozwiązanie o nazwie Peripheral Reflex System. Mikrokontroler EFM32G890F128 zapewnia jednocześnie niezbędną moc obliczeniową potrzebną do odświeżania wyświetlaczy EPD w sposób niezwykle szybki, co ma wpływ na wygodę użytkowania czytnika.

Inżynierowie mają do dyspozycji projekt referencyjny „EPD-On SK2”,w ramach którego wykorzystano zestaw ewaluacyjny firmy Energy Micro do sterowania wyświetlaczem elektronicznego papieru.  Kompletny projekt referencyjny można znaleźć na stronie firmy Retronix.

O autorze