Energooszczędny transceiver RF od firmy STMicroelectronics

 

 

 

 

SPIRIT1 to nazwa nowego, energooszczędnego transceivera (nadajnika-odbiornika) radiowego firmy STMicroelectronics, przeznaczonego do pracy w paśmie poniżej 1 GHz. Układ ten łączy  wysoką czułość odbiornika z bardzo niskim zużyciem prądu, co według zapewnień producenta skutkuje 50-procentową redukcją zapotrzebowania na energię w stosunku do rozwiązań dostępnych na rynku.

Transceiver SPIRIT1 przeznaczony jest do rozproszonych systemów pomiarowych i czujnikowych. Przykładowe aplikacje, w których układ może znaleźć zastosowanie to bezprzewodowe liczniki mediów w infrastrukturze AMI (Automatic Meter Infrastructure), systemy alarmowe i automatyka budynkowa.

Transceiver SPIRIT1 umożliwia realizację komunikacji bezprzewodowej zgodnie z dedykowanym dla niego formatem i protokołem transmisyjnym, jak również jest kompatybilny z innymi standardami np. charakterystycznym dla zastosowań Smart Meteringu protokołem Wireless M-Bus. Układ obsługuje wiele schematów modulacji (2-FSK, GFSK, MSK, GMSK, OOK oraz ASK) i może pracować w pasmach  ISM (Industrial, Scientific and Medical) oraz SRD (Short Range Distance): 169, 315, 433, 868, 915 MHz. Obsługiwane szerokości kanału to 12.5 oraz 25 kHz, co oznacza zgodność ze standardem EN 300 220. Istnieje możliwość wyboru przepływności transmisji od 1 do 500 kb/s.

Czułość odbiornika wynosi -120 dBm, a moc nadawania można ustawiać do +11 dBm. Zużycie prądu w czasie odbioru wynosi 9 mA, natomiast przy nadawaniu z maksymalną mocą 21 mA.

Odbierane i nadawane dane są buforowane w osobnych trzypoziomowych kolejkach FIFO, do których dostęp jest możliwy przez interfejs SPI. Transceiver może przeprowadzać cykliczne sprawdzanie redundancji danych oraz kodowanie i dekodowanie FEC (Forward Error Correction), a także opcjonalne potwierdzanie, retransmisję oraz obsługę protokołu timeoutu. W układzie ponadto zaimplementowany został mechanizm wielodostępu CSMA/CA. Ważnym udogodnieniem jest zintegrowany koprocesor do obliczania 128-bitowego klucza szyfrowania AES. Układ obsługuje też technikę odbioru za pomocą wielu anten (antenna diversity) i ma zaimplementowany algorytm wyboru anteny.

Transceiver SPIRIT1 jest dostępny w 20-pinowej obudowie QFN o wymiarach 4 x 4 mm. Układ może być zasilany napięciem z przedziału 1.8 – 3.6 V i został dostosowany do pracy w zakresie temperatury od -40 do +85 °C. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktu.

O autorze