Wysoce zintegrowany i miniaturowy kodek audio firmy Texas Instruments

 

Firma Texas Instruments opracowała kodek audio TLV320AIC3262, w którym zintegrowano między innymi pięć wzmacniaczy, dwa rdzenie miniDSP, bloki przetwarzania sygnałów o konfigurowalnych parametrach, przetworniki A/C i C/A, wejście mikrofonu, programowalne wyjścia i interfejsy audio. Dzięki tym i innym wbudowanym w układzie blokom funkcjonalnym, przy jednocześnie małej obudowie, kodek TLV320AIC3262 jest kompletnym i uniwersalnym rozwiązaniem umożliwiającym realizację wielozadaniowych systemów dźwiękowych w urządzeniach przenośnych.

W kodeku wykorzystano szereg nowoczesnych rozwiązań. Zastosowanie technologii miniDSP trzeciej generacji pozwala na eliminację echa oraz szumów w paśmie do 16 kHz, co umożliwia osiągnięcie wysokiej jakości dźwięku, np. w transmisji VoIP. Technologia SRS WOW HD zwiększa szybkość przetwarzania poprzez odciążenie głównego procesora kodeka. Trzy zintegrowane w kodeku magistrale asynchroniczne pozwalają na podłączenie do niego wielu niezależnych źródeł dźwięku. Inteligentne algorytmy ochrony kontrolują parametry pracy cewki i membrany, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie maksymalnej głośności, bez uszkodzenia głośnika.

W kodeku wbudowano dwa przetworniki A/C o stosunku sygnału do szumu SNR wynoszącym 93 dB i dwa przetworniki C/A o współczynniku SNR równym 100 dB. Szerokość pasma przenoszenie wynosi 192 kHz. Kodek posiada też wzmacniacz klasy D o maksymalnej mocy wyjściowej 2 W. Sterowanie układem TLV320AIC3262 odbywa się przy wykorzystaniu interfejsu komunikacyjnego I2C oraz SPI, a także cyfrowego interfejsu dźwiękowego I2S, TDM, DSP, L&R oraz PCM.

Kodek firmy Texas Instruments charakteryzuje się niskim poborem prądu. Podczas standardowej pracy układu wymagane jest tylko 5 mW mocy zasilania.

Kodek TLV320AIC3262 jest już dostępny w sprzedaży w obudowie WCSP o wymiarach 4.8 x 4.8 mm (81 wyprowadzeń). Temperatura poprawnej pracy układu to zakres od -45 do 85 °C. Kodek jest do nabycia w cenie 4.95 USD za sztukę przy zakupie 1000 układów. Więcej informacji o TLV320AIC3262 można znaleźć na stronie produktu firmy Texas Instruments.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze