LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Platforma do tworzenia oprogramowania w języku Java dla systemów wbudowanych z układami STM32

 

 

 

Zestaw STM3220G-JAVA to platforma ewaluacyjna służąca do rozwoju oprogramowania w języku Java dla systemów wbudowanych z mikrokontrolerami STM32 serii F2 firmy ST Microelectronics. Zestaw ten składa się z płytki STM3220G-EVAL oraz wersji ewaluacyjnej środowiska programistycznego MicroEJ firmy IS2T.

Sercem płytki jest wspomniany mikrokontroler STM32 z grupy F2, konkretnie jest to układ STM32F207IGH6. W modelu tym, opartym na rdzeniu ARM Cortex-M3 taktowanym zegarem do 120 MHz, wbudowana została pamięć Flash 1 MB i SRAM 132 kB. Wśród zasobów mikrokontrolera znajdują się kontroler pamięci zewnętrznych, kontroler LCD, przetwornik A/C i C/A, moduł DMA, jednostka do obliczania CRC, timery, interfejsy komunikacyjne (USB, I2C, SPI, USART, CAN, SDIO) i wiele innych peryferiów.

Do wyposażenia płytki ewaluacyjnej należą między innymi kolorowy wyświetlacz dotykowy typu TFT o przekątnej 3.2″ i rozdzielczości 320 x 240, kontroler Ethernet ze zintegrowanym stosem TCP/IP, interfejs RS-232, joystick, cztery kolorowe diody LED, akcelerometr LIS302DL, potencjometr i czytnik kart SD. Do debugowania i programowania mikrokntrolera służy zintegrowane na płytce urządzenie ST-LINK/V2.

Środowisko MicroEJ jest oparte na frameworku Eclipse i wyposażone w dodatkowe możliwości wspomagające programowanie w Javie systemów wbudowanych, symulowanie ich na komputerze PC i automatyzujące testy. Środowisko jest wyposażone w co najmniej jedną platformę Java (Java Platform, JPF) dla płytek i zestawów startowych STM32. Każda platforma JPF stanowi zbiór funkcji dla mikrokontrolerów STM32 i komponentów dostępnych na płytkach STM32 (między innymi dla dla interfejsu Ethernet i UART, wyświetlacza graficznego i segmentowego, przycisków, diod LED,  czujników itp.). Oprócz tego dostępne są standardowe biblioteki (CLDC, B-ON, MicroUI, MWT) oraz pakiety wspomagające budowanie graficznych interfejsów użytkownika (GUI) i przeprowadzanie testów. Środowiska w wersji ewaluacyjnej można używać przez 3 miesiące.

Szczegółowe informacje o zestawie STM3220G-JAVA  można znaleźć na stronie internetowej firmy ST Microelectronics, natomiast informacji o środowisku MicroEJ należy szukać na stronie firmy IS2T.