LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Nowości w ofercie Philips Lumileds – rozmowa z Piotrem Jakubowskim z Future Electronics

Dystrybutor Philips Lumileds – firma Future Electronics – organizuje w czerwcu seminaria techniczne poświęcone m.in. nowym LED mocy z serii Luxeon (przedstawiamy je w artykule), a także układom zasilającym i kompletnym zasilaczom dla LED, systemom optycznym i chłodzącym, a także elementom zabezpieczającym LED mocy.

Korzystając z tej okazji, zadaliśmy kilka pytań Piotrowi Jakubowskiemu (PJ), który zajmuje w Future Electronics stanowisko Business Development Managera.

 

Piotr Jakubowski, BDM w Future Electronics

uC: Jakie rodzaje podzespołów dla aplikacji „lighting” oferuje firma Future Electronics?
PJ: Future Electronics oferuje pełną gamę komponentów do oświetlenia LED – zaczynając od pojedynczych diod, poprzez płytki PCB z zamontowanymi LED-ami, aż po gotowe źródła światła rodziny Fortimo. Ofertę uzupełniają oczywiście wszystkie niezbędne akcesoria – zasilanie (układy scalone oraz gotowe zasilacze), optyka w postaci soczewek i odbłyśników oraz rozwiązania służące do chłodzenia aktywnego i pasywnego.
uC: Na jakie nowości chcą Panowie zwrócić uwagę w aktualnej ofercie FE podzespołów i rozwiązań dla aplikacji „lighting”?
PJ: Chcemy zasygnalizować pojawienie się wielu nowych diod firmy Lumileds. Ponadto zwrócimy szczególna uwagę na produkty zintegrowane (moduły LED i zasilacze), które zdobywają coraz większą popularność ze względu na to, że nasi klienci mogą dzięki nim od razu zdobywać rynek (niejednokrotnie tworząc w międzyczasie swoje autorskie rozwiązania).
uC: Jakim realnym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne podzespoły dla aplikacji „lighting” w naszym kraju?
PJ: Zainteresowanie ciągle rośnie, a sprzyja temu oczywiście spadek cen komponentów. Tym nie mniej oświetlenie LED ciągle jest klasą „premium” na naszym rynku, a co za tym idzie finalna cena produktu jest dużo wyższa, niż porównywalnego rozwiązania z klasycznym źródłem światła.
uC: Czy są w naszym kraju wdrożenia nowoczesnych aplikacji „lighting” na skalę przemysłową?
PJ: Zdecydowanie tak, wiele krajowych firm ma już produkty LED-owe wdrożone do pełnej produkcji. Wiele firm może się również pochwalić dużymi realizacjami/instalacjami – zarówno w kraju jak i za granicą.
uC: Czy polskie firmy mają jakąś wyraźną specjalizację w zakresie aplikacji „lighting”?
PJ: Najpopularniejszymi aplikacjami są: oświetlenie uliczne, biurowe oraz przemysłowe. Rośnie zainteresowanie oświetleniem specjalistycznym (przeszkodowe, architektoniczne, doświetlanie roślin, sygnalizacyjne itp.). Zdecydowanie najmniej jest zainteresowanych produkcją tzw. „zamienników LED”.
uC: Jak ocenia Pan potencjał polskiego rynku „lighting” w najbliższych latach?
PJ: Jeśli chodzi o jakość rodzimych produktów, to uważam, że stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Niestety ciągle jeszcze daleko nam do sytuacji, która panuje w krajach Europy Zachodniej, gdzie oprawy LED przyjęły się na dobre i praktycznie większość nowych inwestycji jest realizowana właśnie z wykorzystaniem tej technologii.
uC: Seminaria Future LED University, planowane na czerwiec 2012, odbędą się w dwóch miastach: Toruniu i Krakowie. Z czego wynika taki dobór lokalizacji?
PJ: Lokalizacje zostały wybrane tak, aby zapewnić uczestnikom z terenu całego kraju maksymalnie komfortowy dojazd.
uC: Kto może uczestniczyć w tych seminariach?
PJ: Seminaria są dedykowane do wszystkich projektantów oświetlenia – zarówno tych zajmujących się klasycznymi źródłami światła, jak i tych, którzy pracują z nowoczesnymi diodami LED. Zapraszamy również wszystkich entuzjastów technologii LED, bo będzie można zaczerpnąć sporo użytecznej wiedzy.
uC: Czy Future Electronics będzie prowadzić dalsze działania edukacyjne w zakresie nowoczesnych technologii w aplikacjach „lighting”?
PJ: Future Lighting Solutions – wewnętrzny oddział Future Electronics do spraw oświetleniowych – powstał właśnie z myślą niesienia wsparcia projektowego naszym klientom. Posiadamy obecnie najdłuższą historie jeśli chodzi o organizację podobnych wydarzeń. W związku z tym, że co roku cieszą się one dużym zainteresowaniem, chcemy kontynuować tę tradycję w przyszłości.