Modem PLC typu SoC firmy ON Semiconductor

 

 

 

Amerykański producent poszerzył swoją ofertę o układ NCN49597 przeznaczony do systemów komunikacyjnych wykorzystujących sieć zasilającą (PLC – Power Line Communication), będący połączeniem rdzenia ARM Cortex-M0 i analogowego frontendu.

Układ obsługuje warstwy komunikacji od fizycznej do MAC włącznie i może pracować zarówno w sieciach o częstotliwości 50, jak i 60 Hz. Maksymalna prędkość transmisji to 4800 b/s dla sieci o częstotliwości 50 Hz i 5760 b/s dla 60 Hz. W modemie NCN49597 zintegrowano dwa kanały transmisyjne, każdy z nich wykorzystuje modulację S-FSK (spread-FSK). Modulacja ta łączy zalety rozpraszania widma (czyli przede wszystkim odporność na zakłócenia wąskopasmowe) oraz klasycznej modulacji FSK (czyli niską złożoność i niewysokie wymagania jeśli chodzi o kanał transmisyjny). Praca w trybie half-duplex jest synchronizowana automatycznie, zaimplementowany jest także mechanizm powtarzania fragmentu transmisji w razie błędów.

Jeśli chodzi o część mikrokontrolerową modemu, obsługującą głównie wyższe warstwy protokołu komunikacyjnego oraz wykonującą algorytmy DSP, to oprócz 32-bitowego rdzenia ARM Cortex-M0, na wyposażeniu jest pamięć ROM i RAM, dwa timery oraz watchdog, a także kontroler przerwań, układ Power On Reset (PRO), porty I/O oraz interfejs SCI (UART).

Konfiguracja układu oraz wymiana danych między układem a sterującym nim mikrokontrolerem odbywa się przez wspomniany interfejs szeregowy SCI. Do wyboru jest tryb half-duplex lub full duplex oraz przepływność komunikacji: 9.6, 19.2, 38.4 lub 115.2 kbodów.

Układ NCN49597 jest w pełni zgodny ze standardami IEC61334-5-1 oraz CENELEC EN 50065-1, ale pozwala też na implementowanie rozwiązań dostosowanych do różnych potrzeb, zachowując przy tym kompatybilność wyprowadzeń ze swoim poprzednikiem, AMIS-49587.

Modem NCN49597 jest zasilany napięciem 3.3 V, a zakres temperatur, w jakich może pracować to od -40 do +125°C. Układ jest dostępny w obudowie QFN-52 o wymiarach 8 x 8 x 1 mm.

Do typowych zastosowań modemu tego typu można zaliczyć: systemy automatycznego odczytu wyników pomiarów, zdalne sterowanie systemami bezpieczeństwa, sterowanie oświetleniem drogowym czy systemy alarmowe.

Szczegółowe informacje na temat układu NCN49597 można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem firmy ON Semiconductor w Polsce jest Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze