Mikrokontrolery Kinetis L już dostępne

 

 

Firma Freescale poinformowała o dostępności próbek alpha układów Kinetis L, pierwszych mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M0+. O planach wprowadzenia do sprzedaży tych układów przez Freescale pisaliśmy tutaj, natomiast o rdzeniu ARM Cortex-M0+ pisaliśmy tutaj.

Rodzina Kinetis L podzielona została na kilka podgrup. Pierwsze trzy z nich (o statusie preproduction) to:

  • KL0 (Entry Level) – Układy wyposażone w podstawowe peryferia i najmniejsze zasoby pamięci (do 32 kB Flash). Są pinowo kompatybilne z 8-bitowymi mikrokontrolerami Freescale S08P.
  • KL1 (General Purpose) – Układy o zwiększonej liczbie peryferiów analogowych i cyfrowych oraz zwiększonej pojemności pamięci (od 32 do 256 kB Flash), w porównaniu do grupy KL0.
  • KL2 (USB) – Mikrokontrolery KL1 ze zintegrowanym interfejsem USB 2.0 full-speed host/device/OTG.

W przyszłości producent zaplanował rozszerzenie rodziny Kinetis L o podgrupy KL3 (z kontrolerem wyświetlaczy LCD) i KL4 (z interfejsem USB i kontrolerem wyświetlaczy LCD).

Cechy wspólne dla wszystkich modeli z rodziny Kinetis L to taktowanie rdzenia do 48 MHz oraz zintegrowane zasoby: przetworniki (A/C i C/A), komparatory analogowe, energooszczędny kontroler przycisków dotykowych, interfejsy komunikacyjne (SPI, I2C, UART) i timery, w tym dedykowany do sterowania silnikami.

Układy Kinetis L są kompatybilne pinowo ze swoimi odpowiednikami z rodziny Kinetis K, umożliwiając tym samym szybką i prostą migrację między modelami z tych grup.

Cena układów rozpoczyna się od 0.49 USD za sztukę, przy zamówieniach w wysokości 10000 sztuk.

Firma Freescale zapowiedziała, że w trzecim kwartale 2012 r. dostępny będzie zestaw ewaluacyjny dla mikrokontrolerów Kinetis L, o nazwie Freescale Freedom, w sugerowanej cenie 12.95 USD.

Więcej informacji o nowych mikrokontrolerach Kinetis L można znaleźć na stronie producenta.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze