Kinetis L – ile o nich wiemy w czerwcu 2012

Kinetis KL2

Mikrokontrolery Kinetis KL2 wyposażono w takie same zasoby pamięci, jak układy z grupy Kinetis KL1. To co wyróżnia te mikrokontrolery, to kontroler USB 2.0 FS OTG/Host/Device. Układy oferowane są w obudowach 32QFN, 48LQFP, 64LQFP, 80LQFP, 100LQFP oraz 121MAPBGA. Schemat wewnętrzny mikrokontrolerów Kinetis KL2 przedstawiono na rysunku 5.

 

Rys. 5.

Rys. 5.

 

 

Mikrokontrolery z tej grupy są kompatybilne sprzętowo z mikrokontrolerami Kinetis K20 (rdzeń ARM Cortex-M4). Układy z grupy Kinetis KL2 mogą zostać wykorzystane między innymi w urządzeniach do przeliczania gotówki, urządzeniach peryferyjnych komputerów i przenośnym sprzęcie medycznym.

Zestawienie parametrów mikrokontrolerów KL2 przedstawiono w tabeli 3.

 

Tab. 3.

Tab. 3.

 

 

Kinetis KL3

Brak dostępnej dokumentacji na stronie internetowej firmy Freescale w momencie pisania artykułu uniemożliwia dokładne opisanie grupy Kinetis KL3. Podstawowe cechy tej grupy zdradza na szczęście poglądowy schemat udostępniony przez firmę Freescale (rysunek 1). Widać na nim, że grupa Kinetis KL3 wyróżniać się będzie kontrolerem segmentowych wyświetlaczy LCD. Pojemność pamięci Flash wynosić będzie od 64 do 256 kB, a pamięci SRAM od 8 do 32 kB. Można spodziewać się, że mikrokontrolery te będą sprzętowo kompatybilne z układami Kinetis K30.

Kinetis KL4

Podobnie jak w przypadku grupy układów Kinetis KL3, dla mikrokontrolerów Kinetis KL4 producent również nie udostępnił jeszcze dokumentacji na stronie internetowej. Ponownie, jedynie na podstawie schematu poglądowego można stwierdzić, że zasobem wyróżniającym te układy na tle pozostałych grup Kinetis L będzie kontroler USB 2.0 FS OTG/Host/Device oraz kontroler segmentowych wyświetlaczy LCD. Dostępne w tych mikrokontrolerach zasoby pamięci to od 128 do 256 kB pamięci Flash i od 16 do 32 kB pamięci SRAM. Przypuszczalnie grupa układów Kinetis KL4 będzie kompatybilna sprzętowo z grupą Kinetis K40.

Dostępność układów i narzędzi

Dystrybucja mikrokontrolerów Kinetis L przez producenta ogranicza się na dzień dzisiejszy do udostępniania próbek alpha układów.

Firma Farnell element14 zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży pierwszej na rynku płytki ewaluacyjnej dla mikrokontrolerów Kinetis L z rdzeniem ARM Cortex-M0+, nazwanej Kinetis KL25Z Freedom Board (informowaliśmy o tym tutaj). Dystrybucja płytki, której cena została ustalona na 12.95 USD, rozpocznie się w trzecim kwartale 2012 r.

Rodzina mikrokontrolerów Kinetis L jest kompatybilna nie tylko sprzętowo, ale również programowo z rodziną Kinetis K, dlatego programiści tworzący dotąd oprogramowanie dla mikrokontrolerów Kinetis K będą mogli używać tych samych narzędzi programistycznych (IDE, kompilatorów, debugerów) również dla mikrokontrolerów Kinetis L. Przykładowe środowiska programistyczne, z których można korzystać, to Freescale CodeWarrior Development Studio, Code Sourcery GNU Toolchain, Green Hills MULTI, IAR EWARM, Keil Microcontroller Development Kit i Atollic TrueSTUDIO. Pomocne w pracy mogą okazać się również narzędzia takie jak internetowa aplikacja wyboru mikrokontrolera Kinetis MCU Solution Advisor czy program generujący kod inicjalizacji mikrokontrolera Processor Expert Software.

Do pobrania

O autorze