CMX973 – scalony modulator/demodulator kwadraturowy firmy CML Microcircuits

 

 

 

 

Układ CMX973 integruje w jednej obudowie modulator kwadraturowy i energooszczędny demodulator kwadraturowy IF/RF, oba o szerokim paśmie pracy i zoptymalizowanym zużyciu energii.

Zastosowany demodulator dobrze nadaje się do systemów z superheterodyną oraz do systemów o niskich częstotliwościach IF, a także systemów konwertujących do pasma podstawowego. Zakres częstotliwości wejściowych to od 20 do 300 MHz. Demodulator ma dwa stopnie wzmocnienia, jeden przed konwerterami Q/I i jeden po nich. Wzmocnienia obu stopni można ustawiać niezależnie, co pozwala minimalizowć szumy oraz ustawiać offset DC. Pasmo sygnału odbieranego to do 10 MHz.

Modulator z kolei pracuje w paśmie od 20 MHz do 1 GHz i konwertuje wprost z pasma podstawowego do pożądanej częstotliwości transmisji. Wejścia szerokopasmowe można wysterowywać sygnałem różnicowym lub jednobiegunowym. Modulator jest wyposażony w układ korekcji fazy z dokładnością do 1 stopnia, minimalizujący niechciane składowe widmowe. Poziom sygnału wyjściowego wynosi 0 dBm, przy czym błąd wzmocnienia między składowymi I i Q nie jest większy niż 0.5 dB. Pasmo sygnału nadawanego to do 25 MHz.

Wbudowana pętla PLL i generator VCO oraz dodatkowe funkcje takie jak: kontrola wzmocnienia oraz wzmacniacze różnicowe do dyspozycji użytkownika dają dużą elastyczność. Układ CMX973 obsługuje wiele formatów i schematów modulacji i jest sterowany przez magistralę szeregową.

Modulator/demodulator CMX973 jest dostępny w zoptymalizowanej pod kątem zastosowań RF, 32-pinowej obudowie VQFN i zasilany napięciem od 3.0 do 3.6 V.

Do typowych zastosowań układu CMX971 można zaliczyć: bezprzewodowe terminale danych, przenośne systemy radiowe HF/VHF i UHF, radiowe systemy lotnicze, modemy telemetryczne, bezprzewodowe mikrofony czy terminale satelitarne.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie producenta.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze