Nowe produkty FTDI współpracujące z Raspberry Pi

 

 

 

Firma FTDI (Future Technology Devices International), w odpowiedzi na szybki wzrost zainteresowania komputera Raspberry Pi, poszerzyła swoją ofertę o dwa produkty współpracujące z tą platformą. Mowa o systemie do debugowania  nazwanym TTL-232R-RPi oraz konwerterze RPi HUB Module, rozszerzającym możliwości Raspberry Pi jeśli chodzi o obsługiwane interfejsy i liczbę urządzeń, z którymi może się on komunikować.

System TTL-232R-RPi ma postać przewodu z wbudowanym konwerterem USB-UART FT232RQ. Dzięki TTL-232R-RPi możliwe jest podłączenie Raspberry Pi do komputera PC i dokonanie szczegółowego debugowania rozwijanego oprogramowania. Przewód, o długości 1 m, podłączany jest bezpośrednio do portu szeregowego Raspberry Pi, na który podawane są komunikaty debugowe z jądra systemu operacyjnego. Wbudowany interfejs pozwala na konwersję z przepływnościami od 300 b/s do 3 Mb/s przy sygnałach TTL o poziomie 3.3 V. Interfejs FT232RQ obsługuje też sygnalizację USB i stosowne protokoły.

RPi HUB Module to uniwersalny konwerter USB na UART/245FIFO/SPI/I2C/JTAG/GPIO, mogący też pracować jako zwykły hub USB oraz pełnić funkcję zestawu ewaluacyjnego dla układu FT2232H. RPi USB HUB Module wykorzystuje dwa układy scalone: konwerter USB na UART/MPSSE (Multi-Protocol Synchronous Serial Engine) oraz kontroler hubów USB 2.0 GL860G. Daje hostowi do dosypozycji do czterech portów downstream USB 2.0 Hi-Speed (480 Mb/s). Pozwala przesyłać dane asynchronicznie z przepływnością od 300 b/s do 12 Mb/s, przy sygnałach TTL 3.3 V. Przepływności do 30 Mb/s można uzyskać używając interfejsu JTAG, SPI lub I2C. Rozmiary modułu to 33.45 x 65 x 17.5 mm.

Raspberry Pi to prosty i tani (25 USD) komputer o rozmiarach karty płatniczej, zaprojektowany z myślą o umożliwieniu młodym ludziom z całego świata nauki podstaw programowania. Jest oparty na procesorze z rdzeniem ARM, pracującym z częstotliwością 700 MHz i ma 256 MB pamięci SDRAM. Pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux i po podłączeniu do telewizora lub innego ekranu oraz klawiatury może być używany do wielu celów, także uruchamiania aplikacji biurowych czy gier.

Szczegółowe informacje o nowych produktach FTDI można znaleźć w notach katalogowych: TTL-232RPi oraz RPi_Hub_Module.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze