LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Adapter TWRPI dla zestawu KwikStik K40

 

 

 

Prosty adapter opracowany w redakcyjnym laboratorium umożliwia wygodne wykorzystanie trudnodostępnych zasobów zestawu KwikStik K40…

Przygotowana w naszym laboratorium dla użytkowników zestawu KwikStik K40 płytka bazowa o nazwie KwikStikBase ułatwia korzystanie z niego w laboratorium, zwiększając także możliwości funkcjonalne zestawu poprzez ułatwienie dostępu do linii GPIO mikrokontrolera Kinetis, standardowo dostępnych wyłącznie na niewygodnym złączu PCI.
Użytkownicy zestawu KwikStik K40 zauważyli zapewne, że wyposażono go także w dwa 20-stykowe złącza szpilkowe, zamontowane od strony „elementów” (primary fotografia 1). Producent zestawu zastosował precyzyjne złącza firmy Samtec z serii TFC (TFC-110-02-L-D-A), z którymi parę tworzą złącza SMC tego samego producenta (np. SFC-110-T2-L-D-A-K).

 

Fot. 1. Wygląd złączy TWRPI w zestawie KwikStik K40

Fot. 1. Wygląd złączy TWRPI w zestawie KwikStik K40

 

 

Prezentowane złącza noszą nazwę TWRPI (od ToWeR Plug-In), wywodzące się z systemu ewaluacyjnego Tower System firmy Freescale (fotografia 2). Na styki tych złącz wyprowadzono 18 linii GPIO mikrokontrolera Kinetis K40 zamontowanego na płytce KwikStik K40, w tym m.in. interfejsy SPI, I2C i linie zasilające 5 V i 3,3 V.

 

Fot. 2. Przykład wykorzystania złączy TWRPI na płytce CPU z systemu Freescale TowerSystem: zamontowano w nich płytkę rozszerzeń z czujnikiem MEMS z rodziny MMA845xQ

Fot. 2. Przykład wykorzystania złączy TWRPI na płytce CPU z systemu Freescale TowerSystem: zamontowano w nich płytkę rozszerzeń z czujnikiem MEMS z rodziny MMA845xQ

 

 

Przypisanie sygnałów do poszczególnych styków obydwu złączy (uwaga: rozróżniane jest złącze lewe i prawe!) pokazano w tabeli 1.

 

Tab. 1. Przypisanie sygnałów do styków złączy TWRPI w zestawie KwikStik K40

Tab. 1. Przypisanie sygnałów do styków złączy TWRPI w zestawie KwikStik K40

 

 

Ze względu na rozmieszczenie styków w złączach SFC/TFC w rastrze 1,27 mm (50 milsów) i niewielką wysokość szpilek kontaktowych, korzystanie z sygnałów wyprowadzonych na złącze jest dość kłopotliwe. Z tego powodu opracowano prezentowany adapter, spełniający rolę konwertera mechanicznego TWRPI na standardowe złącza gold-pin o rastrze 2,54 mm. Adapter wyposażono także w dwa dodatkowe złącza I2C i SPI (system modułów rozszerzających KAmod oferowanych przez KAMAMI.pl – białe obudowy na fotografii 3) oraz zacisk masy, ułatwiający wykonywanie pomiarów za pomocą multimetru lub oscyloskopu.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!