Mikrokontroler Toshiba TMPM376 ze zwiększonymi zasobami pamięci ROM i RAM

 

Firma Toshiba Electronics Europe rozszerzyła swoją rodzinę 32-bitowych mikrokontrolerów bazujących na rdzeniu ARM Cortex-M3, przeznaczonych do sterowania silników, wprowadzając na rynek nowy układ wyposażony w pojemniejsze zasoby pamięci. Pamięć ROM o pojemności 512 kB oraz pamięć RAM o pojemności 32 kB minimalizują lub eliminują potrzebę stosowania zewnętrznych pamięci do przechowywania danych i kodu. Mikrokontroler, nazwany TMPM376, wykorzystany może zostać w urządzeniach przemysłowych i gospodarstwa domowego do efektywnego i dokładnego sterowania np. wentylatorami, pompami czy sprężarkami.

Możliwości sterowania silnikiem mikrokontrolera TMPM376 bazują na zintegrowanym, sprzętowym bloku sterowania wektorowego VE (Vector Engine) oraz na funkcjach opatentowanego, dwukanałowego programowalnego sterownika silnika PMD3+. Blok VE zapewnia obliczenia potrzebne do sterowania dwoma silnikami, a sterownik PMD3+, z trójfazowym generatorem PWM (Pulse Wide Modulation), kontrolerem czasu opóźnienia (dead time controller) i układem zabezpieczenia, dostarcza sygnały PWM sterujące silnikiem. 12-bitowy przetwornik A/C zapewnia szybką, zsynchronizowaną z sygnałami PWM konwersję analogowo-cyfrową, a dwukanałowy koder z licznikiem i komparatorem umożliwiają wykrywanie kierunku obrotów i pozycji silnika.

Oprócz rdzenia ARM, pamięci oraz zasobów do sterowania silnikiem, układ TMPM376 wyposażony jest również w 8-kanałowy, 16-bitowy timer, timer watchdoga oraz interfejs komunikacyjny UART i I2C. Standardowo dostępne są ponadto bloki: wytwarzania sygnału reset w momencie załączenia zasilania (POR – Power on Reset), wykrywania napięcia (VLTD  – VoLTage Detect) i wykrywania częstotliwości oscylacji (OFD – Oscillation Frequency Detect).

Nowy mikrokontroler dostępny jest w obudowie QFP (model TMPM376FDDFG) o wymiarach 14 x 20 mm oraz w obudowie LQFP (model TMPM376FDFG) o wymiarach 14 x 14 mm. Układ może być zasilany napięciem z zakresu 4.5 – 5.5 V i może pracować z maksymalną częstotliwością taktowania 80 MHz.

Podobnie jak w przypadku innych układów z rodziny mikrokontrolerów TMPM37x sterujących pracą silników, nowy układ jest w pełni kompatybilny z oprogramowaniem MotorMind firmy Toshiba. Korzystając z oprogramowania MotorMind, projektanci mogą szybko i łatwo konfigurować, modyfikować i zarządzać kluczowymi parametrami sterowania silnika poprzez graficzny interfejs użytkownika.

O autorze