LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Nowe transceivery radiowe firmy Silicon Labs

 

 

Firma Silicon Labs (Silabs) poszerzyła swoją ofertę scalonych transceiverów EZRadio o dwa nowe modele – odbiornik Si4355 i transceiver Si4455. Układy te, podobnie jak cała rodzina EZR, zorientowane są przede wszystkim na łatwość użytkowania i konfiguracji.

Układy Si4x55 pracują w pasmach 283-350 MHz, 425-525 MHz i 850-960 MHz i mają czułość na poziomie -116 dBm. Si4455 może nadawać z mocą do 13 dBm. Oba układy obsługują modulacje GFSK i OOK, są wyposażone w bloki automatycznego sterowania wzmocnieniem i częstotliwością pracy, a także mechanizm zarządzania pakietami, obejmujący wykrywanie preambuły, słowa synchronizującego i sum CRC.

Ważnym aspektem układów jest zużycie energii. Nowe układy z serii EZRadio pobierają tylko 50 nA w trybie standby, 10 mA w czasie odbioru i 20 mA podczas nadawania z mocą 10 dBm (Si4455). Małe wymiary (3 x 3 mm) i niewielka liczba wymaganych do pracy komponentów zewnętrznych sprawia, że układy te mogą być stosowane w urządzeniach przenośnych, zasilanych z baterii. Na wyposażeniu układy mają zintegrowany czujnik stanu naładowania baterii i można je zasilać napięciem od 1.8 do 3.6 V.

Wspomnianą łatwość użytkowania firma Silabs zapewnia dostarczając do swoich układów bezpłatne narzędzia projektowe – środowisko Wireless Development Studio, którego częścią jest program konfiguracyjny EZConfig, pozwalający przy pomocy interfejsu graficznego dokonać ustawień parametrów transmisji. Do wyboru jest tu wiele gotowych konfiguracji, zoptymalizowanych i przetestowanych oraz kreator typu wizard, mający pomóc mniej doświadczonym projektantom w wyborze odowiedniej konfiguracji. Oprócz tego, dla nowych układów dostępnych jest kilka modeli zestawów ewaluacyjnych i uruchomieniowych, np.: EZR-LEDK1W, EZR-LEDK2W, 4010-AES1W, 4012-LCDK1W i EZR-LCDK2W. Odpowiednie „karty-córki” z układami Si4x55 współpracują też z uniwersalną platformą projektową Silicon Labs Unified Development Platform.

Typowe zastosowania układów Si4x55 to: piloty do zdalnego sterowania, elektroniczne kluczyki samochodowe (Remote Keyless Entry), automatyka budynkowa, systemy alarmowe i sterowania oświetleniem, sieci czujnikowe oraz urzadzenia medyczne.

Układy Si4x55 są dostępne w 20-pinowej obudowie QFN o wymiarach 3 x 3 mm, a próbki można zamawiać już teraz. Ceny układów Si4355 i Si4455 wynoszą odpowiednio 0.99 i 1.19 USD przy zamówieniach 10000 sztuk.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach produktowych: Si4355 i Si4455.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!