Miniaturowy sterownik silników szczotkowych firmy Texas Instruments

 

 

 

 

Firma Texas Instruments wprowadziła do swojej oferty najmniejszy na rynku sterownik szczotkowych silników DC o obciążalności prądowej 1.8 A, przeznaczony do urządzeń zasilanych bateryjnie. Należący do rodziny DRV8x układ DRV8837 cechuje się małą wartością rezystancji RDS i niskim poborem prądu w trybie uśpienia, co skutkuje wydłużeniem czasu życia baterii i poprawą charakterystyk termicznych.

Sterownik ma jeden mostek H zbudowany w oparciu o N-kanałowy tranzystor mocy MOSFET. Wbudowana pompa ładunkowa generuje wymagane napięcia sterujące bramką. Rezystancja RDS (HS + LS) została obniżona do 280 miliomów. Układ może wysterować jeden silnik DC lub jedno uzwojenie silnika krokowego, a także inne urządzenia z solenoidami. Sterownik wykorzystuje osobne zasilanie silnika i części logicznej, co pozwala dodatkowo ograniczyć zużycie energii. Układ można zasilać napięciem od 1.8 do 11 V (silnik) i od 1.8 do 7 V (logika). Sterownik DRV8837 wyposażony jest w tryb uśpienia, w którym pobierany jest prąd o wartości od 35 do 120 nA, uruchamiany poprzez dedykowane wyprowadzenie o nazwie SLEEP. Interfejsem wejściowym układu jest sygnał PWM.

Nowy sterownik z rodziny DRV8x jest wyposażony w obwody zabezpieczające przed spadkiem napięcia, przebiciem, wzrostem temperatury oraz zabezpieczenie nadprądowe. Zakres temperatur pracy to od -45 do +80°C.

Typowe zastosowania układu obejmują: elektroniczne liczniki gazu i wody, zabawki, zamki sterowane elektrycznie, roboty i kamery.

Sterownik DRV8837 jest dostępny w 8-pinowej obudowie WSON o rozmiarach 2 x 2 mm, w cenie 45 centów przy zamówieniach powyżej 1000 sztuk. Dla układu dostępny jest zestaw ewaluacyjny.

Szczegółowe informacje oraz możliwość zamówienia próbek dostępne są na stronie układu. Z całą rodziną sterowników DRV8 można się z kolei zapoznać pod tym adresem.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

O autorze