Miniaturowy i energooszczędny trójosiowy żyroskop z wyjściem cyfrowym od STMicroelectronics

 

 

 

Firma STMicroelectronics wprowadziła do swojej oferty żyroskop L3GD20H. Jest to najmniejszy, najbardziej energooszczędny i jednocześnie najbardziej wydajny żyroskop w ofercie tego producenta.

Układ L3GD20H jest najmniejszym dostępnym obecnie na rynku żyroskopem MEMS do zastosowań w urządzeniach mobilnych – tabletach, smartfonach, kamerach cyfrowych, przenośnych konsolach. Jego wymiary wynoszą jedynie 3 x 3 x 1 mm. Pomimo tego, że zajmuje niewiele ponad połowę objętości swojego poprzednika (L3GD20), osiąga większą dokładność i rozdzielczość, lepszą stabilność oraz krótszy czas odpowiedzi. Jest także bardzo odporny na wstrząsy z otoczenia. W porównaniu do poprzedniej generacji żyroskopów STMicroelectronics, układy L3GD20H pobierają o 25% mniej prądu, charakteryzują się o 80% krótszym czasem uruchomienia oraz 60% mniejszym zaszumieniem sygnału wyjściowego.

Nowy żyroskop może pracować w jednym z trzech zakresów prędkości obrotowej wybieralnym przez użytkownika – ±245 dps (degrees per second), ±500 dps lub ±2000 dps. W układzie zastosowano konfigurowalne filtry górnoprzepustowe oraz dolnoprzepustowe, 16-bitowe wyjście danych, a także 32-poziomowy 16-bitowy blok pamięci FIFO (First-In First-Out). Komunikacja z żyroskopem odbywa się za pomocą interfejsów SPI oraz I2C.

L3GD20H wymaga napięcia zasilania w zakresie od 2.2 V do 3.6 V. Energooszczędność układu osiągnięto dzięki zintegrowanym trybom pracy: wyłączenia (power down mode), uśpienia (sleep mode) oraz szybkiego uruchamiania (fast turn-on) i wybudzania (fast wake-up).

Układ jest dostępny w obudowie LGA-16 i może pracować w zakresie temperatur od -40°C do 85°C. Zintegrowano w nim także 8-bitowy czujnik temperatury.

Masowa produkcja układów planowana jest na ostatni kwartał 2012 roku (próbki powinny być dostępne w trzecim kwartale), a przewidywana cena jednostkowa wyniesie 2.60 USD przy zakupie 1000 sztuk.

Struktura rejestrów nowych żyroskopów pozostała niezmieniona, dzięki czemu projektanci mogą korzystać z opracowanego wcześniej oprogramowania, co zmniejsza koszty i czas projektowania nowych systemów. Dodatkowo firma STMicroelectronics udostępnia narzędzie dla projektantów w postaci pakietu Sensor Fusion.

Więcej informacji na temat żyroskopów L3GD20H można znaleźć na stronie internetowej producenta.

O autorze