Nowy scalony vocoder firmy CML Microcircuits

 

 

 

Firma CML Microcircuits poszerzyła swoją ofertę układów do przetwarzania dźwięku o nowy model vocodera z kodekiem TWELP (Tri-Wave Excited Linear Prediction). Układ, nazwany CMX7262, jest w pełni samodzielny – potrafi kodować sygnał mowy do ramek TWELP i dekodować je, osiągając przepływność tylko 2.4 kb/s przy zachowaniu wysokiej jakości dźwięku.

Vocoder CMX7262 pracuje w trybie half-duplex i pozwala na wybór źródła sygnału kodowanej mowy – może on być podawany cyfrowo przez magistralę C-BUS lub analogowo na przetwornik A/C, podobnie jak sygnał wyjściowy, który także można zwrócić przez C-BUS lub przetwornik C/A. Vocoder jest wyposażony w układ redukcji zakłóceń, a każda ramka TWELP ma dodatkowe bity korekcyjne. Wyjściowe ramki mają długość 20 ms, dzięki czemu zachowana została kompatybilność ze standardami PMR oraz wieloma procesorami dźwięku firmy CML.

Układ CMX7262 wykorzystuje opatentowaną technologię FirmASIC, w której podsystemy układu są konfigurowane poprzez plik Function Image, wgrywany podczas inicjalizacji i definiujący zestaw funkcji. Plik może być ładowany automatycznie z mikrokontrolera hostującego lub poprzez magistralę C-BUS, a także z pamięci zewnętrznej. Funkcje układu mogą więc być aktualizowane i poprawiane z kolejnymi wersjami pliku Function Image, co ułatwia wprowadzanie zmian w systemie już po jego instalacji.

Vocoder jest zasilany napięciem od 3 do 3.6 V i wyposażony w kilka trybów oszczędzania energii. Układ jest dostępny w 64-pinowych obudowach VQFN i LQFP.

Układ tego typu może znaleźć zastosowanie w systemach radiowych z półdupleksem, łączach głosowych krótkiego zasięgu, systemach komunikacyjnych wymagających szyfrowania mowy, Software Defined Radio czy w inteligentnych systemach dostępu sterowanych głosem.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze