LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Scalony host USB firmy FTDI do komunikacji z platformą Android

 

 

 

Firma FTDI ogłosiła wprowadzenie do swojej oferty nowego układu hosta USB, dedykowanego do komunikacji z urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu Android w trybie Open Accessory Mode. Układ, nazwany FT311D, umożliwia łatwe połączenie zewnętrznego sprzętu do tabletów i smartfonów pracujących z Androidem.

Open Accessory Mode to wprowadzona w Androidzie wersji 3.1 i przeportowana do 2.3.4 funkcja pozwalająca hostowi USB na połączenie z systemem umożliwiające transfer danych z i do urządzenia przez USB. Układ FT311D pozwala na enumerację urządzenia z Androidem i daje możliwość komunikacji z nim poprzez kilka interfejsów, wybieranych sprzętowo.

Interfejsy te to: GPIO, UART, PWM (4 kanały), I2C Master i SPI Master oraz Slave (tryby 0, 1, 2 z opcjami MSB/LSB). Do dyspozycji jest też sygnał TX_ACTIVE do sterowania transceiverami w interfejsie RS485. Dzięki wbudowanej pamięci przeznaczonej do przechowywania danych konfiguracyjnych, host pozwala systemowi Android automatycznie wykryć urządzenie i aplikację, której ma użyć. Układ ma też wbudowany stabilizator LDO 1.8 V i wyprowadzenie sygnalizujące błąd oraz funkcję power-on-reset.

Układ FT311D jest zgodny ze standardem USB 2.0 Full Speed, obsługuje całą komunikację USB i nie wymaga żadnego programowania specyficznego dla tego standardu.

Układ zasilany jest napięciem 3.3 V, ale toleruje do 5 V. Jest dostępny w 32-pinowych obudowach QFN i LQFP i może pracować w temperaturach od -40 do +85°C.

Przykładowe zastosowania układu tego typu to: łączenie urządzenia pracującego pod kontrolą Androida ze sterownikiem silnika, zewnętrznymi czujnikami czy pamięcią, albo z mikrokontrolerem celem debugowania czy aktualizacji firmware’u. Ciekawym potencjalnym zastosowaniem jest też łączenie tabletu czy smartfona z drukarką.

Firma FTDI opracowała dwie płytki ewaluacyjne dla układu FT311D: FT311D Development Module oraz FT311 GPIO Board.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układu.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

height=