LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Miniaturowe i energooszczędne akcelerometry firmy Freescale

 

 

 

Firma Freescale poszerzyła swoją ofertę o dwa energooszczędne, precyzyjne, 3-osiowe akcelerometry MEMS serii Xtrinsic. 12-bitowy MMA8652FC i 10-bitowy MMA8653FC są zamknięte w obudowie o miniaturowych wymiarach 2 x 2 x 1 mm, dzięki czemu nadają się świetnie dla urządzeń mobilnych.

Częstotliwość próbkowania akcelerometrów MMA865xFC może być konfigurowana przez użytkownika w zakresie od 1.5 do 800 próbek/s. Pobierany prąd jest proporcjonalny do częstotliwości próbkowania. Oba akcelerometry mogą pracować w trzech, wybieranych dynamicznie zakresach: +/- 2 g, +/- 4 g i +/- 8 g. Oba cechują się czułością 1 mg na najmniej znaczący bit i szumami 150 µg na pierwiastek z herca.

Różnice między modelami (oprócz rozdzielczości sygnału wyjściowego) obejmują także funkcje pomiarowe, które są przez nie realizowane. Oba układy mają możliwość wykrywania spadku swobodnego i orientacji w przestrzeni (pion/poziom), ale tylko 12-bitowy MMA8652FC ma możliwość detekcji transjentów (np. gwałtownego ruchu, wstrząsów), wykrywania wstrząsów poprzez ustawienie progu ruchu oraz pojedynczych, podwójnych i kierunkowych stuknięć. O zdarzeniach tych układy informują za pomocą dwóch pinów przerwań. Funkcjonalność ta zwalnia więc mikrokontroler hostujący z konieczności odpytywania akcelerometru, co pozwala zmniejszyć zużycie energii. Oba modele dysponują trybem automatycznego przechodzenia w stan uśpienia i automatycznego wybudzania (Auto-SLEEP/WAKE), dzięki czemu akcelerometr przez większość czasu pobierać prąd o małej wartości.

Akcelerometry MMA865xFC zasilane są napięciem od 1.95 do 3.6 V, a w trybie low power pobierają tylko 7 µA. Do komunikacji wykorzystują interfejs I2C.

Nowe akcelerometry firmy Freescale są kompatybilne z oprogramowaniem Xtrinsic eCompass Software, implementującym zaawansowany kompas w wersji stało- i zmiennoprzecinkowej dla platform Android, Windows 8 i innych systemów operacyjnych.

Model MA8652FC będzie oferowany w cenie 0.77 USD, a model MA8653FC w cenie 0.66 USD, dla zamówień w wysokości 10000 sztuk. Akcelerometry są już dostępne w postaci próbek. Produkcja masowa układów rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach produktowych akcelerometrów: MA8652FC i MMA8653FC.

Dystrybutorem Freescale w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.