Nowe modele konwerterów blokowych NJR
Firma New Japan Radio poszerzyła swoją ofertę konwerterów blokowych (BUC – Block Upconverter) do zastosowań w systemach VSAT o dwa nowe modele – uniwersalny NJT5207 i standardowy NJT5307. Oba mają moc wyjściową 4 W (36 dBm) i konwertują do pasma Ku.
Dwa nowe modele różnią się tylko zakresem częstotliwości sygnału wyjściowego – model uniwersalny pracuje w pasmie 13.75 – 14.5 GHz, z częstotliwością lokalną 12.8 GHz i pośrednią z zakresu 950 – 1700 MHz, a standardowy – w paśmie 14.0 – 14.5 GHz, z częstotliwością lokalną 13.05 GHz i pośrednią od 950 do 1450 MHz. Oba modele mają wzmocnienie liniowe co najmniej 56 dB, są zasilane napięciem 24 VDC (od 15 do 30 V) i zużywają maksymalnie 37 W. Oba są też dostępne w wersjach z interfejsem wejściowym w postaci złącza typu N (50 Ohm) lub typu F (75 Ohm). Interfejsem wyjściowym jest zawsze złącze do prowadnicy falowej WR75.
Zewnętrzny sygnał odniesienia powinien mieć częstotliwość 10 MHz, moc od -5 do +5 dBm i szumy fazowe poniżej -125 dBc/Hz (przy 100 Hz), -135 dBc/Hz (1 kHz) i -140 dBc/Hz (10 kHz). Szumy fazowe oscylatora lokalnego wynoszą z kolei maksymalnie -60 dBc/Hz (przy 100 Hz), -70 dBc/Hz (1 kHz), -80 dBc/Hz (10 kHz) i -90 dBc/Hz (100 kHz). Współczynnik fali stojącej VSWR, zarówno na wejściu, jak i na wyjściu wynosi maksymalnie 2:1. Współczynnik mocy w kanale sąsiednim ACPR wynosi 26 dBc przy mocy emitowanej 35 dBm.
Oba modele mają wymiary 175.9 x 143 x 56.5 mm i ważą 1.7 kg. Są wyposażone w dwukolorową diodę LED sygnalizującą poprawną pracę lub błędy.
Szczegółowe informacje oraz noty katalogowe można znaleźć na stronie produktowej nowych konwerterów w portalu NJR.
Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.


Polska i Niemcy wzmacniają współpracę kolejową. Impuls dla rozwoju transgranicznej mobilności i sieci kolei dużych prędkości w UE
Imec przedstawia 7-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy typu slope o częstotliwości 175 GS/s z masywnym przeplotem czasowym
Grupa Volkswagen osiągnęła globalny kamień milowy – wyprodukowała 5 mln napędów elektrycznych 


![https://www.youtube.com/watch?v=kmvM5hVSzCM Piata już edycja konferencji Hardware Design Masterclasses dla elektroników zaskoczyła frekwencją, tym bardziej, że spotkanie było dwudniowe. Film jest krótką relacją z wydarzenia, bazującą na wypowiedziach prelegentów. [materiał redakcyjny] Zapraszamy do obejrzenia!](https://mikrokontroler.pl/wp-content/uploads/2026/01/Rafal-tytulowe.png)

