STMicroelectronics STBC08: jednoukładowa ładowarka USB do akumulatorów Li-Ion

 

Układ STBC08 nie jest nowością w ofercie firmy STMicroelectronics, ale nie osiągnął dotychczas wielkiej popularności, być może z tego powodu, że wyprzedził nieco swoją epokę. STBC08 to jednoukładowa ładowarka akumulatorów Li-Ion, przystosowana do zasilania napięciem z szerokiego zakresu (nawet do 10 V), zoptymalizowana konstrukcyjnie do pracy w urządzeniach z interfejsem USB.

Podstawowe cechy i parametry układu STBC08

  • kompletna ładowarka akumulatorów Li-Ion (4,2 V/1%)
  • wydajność prądowa 800 mA
  • zalecana wartość napięcia zasilania: 5 V
  • programowane zewnętrznie natężenie prądu ładowania
  • automatyczne zakończenie ładowania dla C/10
  • wbudowany bezpiecznik termiczny
  • zaawansowane algorytmy podładowywania i miękkiego startu ładowania
  • sygnalizacja stanu pracy za pomocą dwóch LED
  • miniaturowa obudowa DFN6 o wymiarach 3 x 3 mm

Układ STBC08 jest kompletnym systemem ładowania akumulatorów Li-Ion, nie wymagającym stosowania – poza rezystorem programującym wartość natężenia prądu ładującego – żadnych elementów. Jego podstawowym obszarem aplikacyjnym są urządzenia mobilne zasilane akumulatorami Li-Ion, wyposażone w interfejs USB device, który jest dla STBC08 zalecanym źródłem zasilania.

Układ STBC08 wyposażono w inteligentny system monitorowania stanu ładowanego akumulatora, dzięki czemu jego doładowywanie odbywa się w pełni automatycznie, nie wymaga interwencji użytkownika. Prezentowany układ wyposażono także w elektroniczny bezpiecznik termiczny, który zapobiega uszkodzeniu układu wynikającego z przeciążenia, co jest o tyle istotne, że maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania STBC08 wynosi 10 V. Ze względu na specyfikację USB, prezentowany układ wyposażono w system miękkiego startu ładowania (czas narastania prądu wyjściowego do wartości nominalnej wynosi 100 µs), co zapobiega wywołaniu alarmu przeciążeniowego w urządzeniu zasilającym ładowarkę. Ładowany akumulator jest także chroniony przed uszkodzeniem w przypadku obniżenia się wartości napięcia zasilającego układ STBC08 poniżej 3,8 V (z tolerancją podaną w dokumentacji), która mogłaby spowodować obciążenie akumulatora przez obwody wyjściowe układu.

Stan pracy układu STBC08 jest sygnalizowany za pomocą dwóch LED, sterowanych bezpośrednio z jego wyjść.

 

Rys. 1. Schemat blokowy układu STBC08

Rys. 1. Schemat blokowy układu STBC08

 

 

Schemat blokowy układu STBC08 pokazano na rysunku 1, a schemat elektryczny prostej ładowarki opracowanej w laboratorium MIKROKONTROLER.pl – na rysunku 2. Jest to klasyczna konfiguracja aplikacyjna układu STBC08, różniąca się od konfiguracji podstawowej zastosowaniem przełącznika prądu ładowania – rolę tę spełnia jumper JP1 z rezystorami R1 i R4.

 

Rys. 2. Schemat elektryczny ładowarki z układem STBC08

Rys. 2. Schemat elektryczny ładowarki z układem STBC08

 

 

Do pobrania

O autorze