LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

Quectel L30: miniaturowy odbiornik GPS w praktyce

 

Firma Quectel jest jednym z największych na świecie producentów m.in. odbiorników GPS, w jej ofercie produkcyjnej często pojawiają się nowatorskie opracowania, jak prezentowany w artykule miniaturowy odbiornik L30.

 

 

 

 

 

Podstawowe cechy i parametry odbiornika GPS Quectel L30:

  • wbudowany chipset SiRF Start IV
  • czułość w trybie śledzenia: -163 dBm
  • liczba kanałów PRN: 48
  • wymiary obudowy (SMD): 9 x 9 x 1,6 mm
  • obsługuje tryb A-GPS (CGEE)
  • wbudowane w firmware mechanizmy minimalizujące poziom zakłóceń radiowych CW
  • maksymalna prędkość mierzona przez odbiornik: 514 m/s
  • czas startu zimnego/ciepłego/ciepłego z CGEE/gorącego: 35 s/35 s/10 s/1 s
  • komunikacja I2C/UART
  • obsługa protokołów NMEA0183 oraz OSP
  • napięcie zasilania (także GPIO): 1,8 VDC
  • pobór prądu w trybie śledzenia/akwizycji/uśpienia: 36 mA/40 mA/17 µA
  • współpraca z zewnętrznymi antenami pasywnymi i aktywnymi
  • zakres temperatur pracy od -40 do +85°C

Quectel L30 jest nowoczesnym, miniaturowym odbiornikiem GPS, przeznaczonym do stosowania we wszelkiego rodzaju aplikacjach stacjonarnych i mobilnych, do czego predestynuje go między innymi niewielki pobór mocy, mały ciężar oraz (w zależności od wersji firmware) możliwość komunikacji z otoczeniem poprzez interfejsy I2C, SPI (obydwa opcjonalnie) i UART (wszystkie wersje odbiorników).

Moduł L30 obsługuje system CGEE (Client Generated Extended Ephemeris), pozwalający szybkie przejście odbiornika w tryb trasowania na bazie danych, które są przechowywane w zewnętrznej pamięci EEPROM o pojemności 1 Mb. Obsługiwana jest także funkcja PTF (Push-To-Fix), umożliwiająca szybki start „gorący”. W trybie PTF odbiornik budzi się co zdefiniowany przez użytkownika czas (od 10 do 7200 s), żeby zaktualizować pozycję i następnie przechodzi do stanu hibernacji. Innym mechanizmem oszczędzającym energię jest tryb ATP (Advanced Trickle Power), w którym okresowo są wyłączane wybrane bloki odbiornika. Całość jest włączana na czas niezbędny do uzyskania danych z satelity i obliczenie pozycji. Pozostały czas odbiornik L30 pozostaje w stanie hibernacji, cykl pracy można skonfigurować w zakresie 1…10 s.

Schemat blokowy odbiornika Quectel L30 pokazano na rysunku 1. Jak widać, zintegrowano w nim wszystkie elementy poza anteną i pamięcią nieulotną EEPROM dla danych A-GPS, niezbędne są także zewnętrzne stabilizatory napięcia zasilającego dla odbiornika i linii I/O interfejsu komunikacyjnego.

 

Rys. 1. Schemat blokowy odbiornika GPS Quectel L30

Rys. 1. Schemat blokowy odbiornika GPS Quectel L30

 

 

Fot. 2. Wygląd odbiornika L30

Fot. 2. Wygląd odbiornika L30

 

 

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!