LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

8-bitowe mikrokontrolery firmy Silicon Labs z wbudowanym dokładnym czujnikiem temperatury

 

 

 

Firma Silicon Labs zaprezentowała nowe mikrokontrolery C8051F39x/7x, w których zintegrowano bardzo dokładny czujnik temperatury. Układy są przeznaczone do zastosowań takich jak zabawki z napędami, sterowniki silników bezszczotkowych (BLDC), sprzęt medyczny oraz systemy oświetlenia.

Wbudowany w mikrokontrolery czujnik temperatury cechuje się dokładnością ±2 °C w całym zakresie temperatur pracy – w przypadku układów F37x jest to od  40 do 85 °C, natomiast dla modeli z serii F39x zakres ten jest rozszerzony do 105 °C. W dodatku czujnik ten nie wymaga kalibracji w całym zakresie, co znacznie obniża koszty projektowania systemów, które go wykorzystują.

Jednostka obliczeniowa 8051 mikrokontrolerów C8051F39x/7x umożliwia pracę z wydajnością 50 MIPS. Podczas pracy w trybie aktywnym, mikrokontroler pobiera jedynie 160 µA/MHz, dzięki czemu możliwe jest wydłużenie czasu działania urządzenia zasilanego z  baterii.

Mikrokontrolery są wyposażone w 1 kB pamięci RAM oraz (w zależności od modelu) od 4 do 16 kB pamięci Flash. Dodatkowo w układach z serii F37x zintegrowano pamięć EEPROM o pojemności 512 B pozwalającą na wykonanie aż miliona cykli zapisu/odczytu z prędkością wykonania jednego cyklu wynoszącą zaledwie 3.5 ms.

Oprócz czujnika temperatury w mikrokontrolerach zintegrowano zasoby analogowe (10-bitowy przetwornik A/C o częstotliwości próbkowania 500 ksps, dwa 10 bitowe przetworniki C/A, komparator analogowy), cyfrowe (porty wejścia/wyjścia, układy licznikowe i czasowe), interfejsy komunikacyjne (UART, SPI oraz SMBus – zgodny z I2C). Za taktowanie zegara układów odpowiadają wbudowane oscylatory, które mogą być przełączane podczas pracy – 49 MHz oscylator o dokładności ±2% i niskoczęstotliwościowy energooszczędny oscylator 80 kHz. Możliwe jest także stosowanie oscylatora zewnętrznego.

Mikrokontrolery z rodziny C8051F39x/7x oferowane są w obudowach QFN o wymiarach 4 x 4 x 0.9 mm, posiadających 20 lub 24 wyprowadzenia. Układy są już dostępne w sprzedaży w cenach zaczynających się od 0.98 USD przy zakupie 10 000 sztuk. Droższe modele posiadają więcej wbudowanej pamięci Flash.

Dodatkowo firma Silicon Labs udostępnia zestawy rozwojowe C8051F390-A-DK oraz C8051F370-A-DK w cenie 69 USD oraz płytkę rozszerzającą TOOLSTICK370-A-DC w cenie 9.90 USD.

Więcej informacji dotyczących nowych mikrokontrolerów Silicon Labs oraz narzędzi rozwojowych można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!