LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Niskoszumny stabilizator LDO firmy Texas Instruments

 

 

 

 

Firma Texas Instruments (TI) zaprezentowała wysokoprądowy, niskoszumny stabilizator napięcia typu Low Dropout (LDO), nazwany TPS7A4700. Układ ten, o wydajności prądowej 1 A, pracując w paśmie od 10 Hz do 10 kHz cechuje się szumami na poziomie 4.17 µV (RMS), co jest według zapewnień producenta najlepszym wynikiem dla stabilizatorów tego typu na rynku.

Dozwolone napięcie wejściowe stabilizatora to zakres od 3 do 36 V. Przy maksymalnym prądzie wyjściowym  1 A spadek napięcia na stabilizatorze (dropout) wynosi  307 mV. Tolerancję na fluktuacje zasilania charakteryzuje PSRR na poziomie 82 dB (dla 100 Hz) i powyżej 55 dB w całym paśmie 10 Hz – 10 MHz.

Ważną cechą stabilizatora TPS7A4700 jest wyposażenie go w opracowany przez TI interfejs ANY-OUT, za pomocą którego układ hostujący (np. mikrokontroler) może sterować napięciem wyjściowym (zakres: 1.4 – 20.5 V, ze skokiem 100 mV). Stabilizator ma wbudowany ogranicznik prądu oraz zabezpieczenie wyłączające układ przy przegrzaniu.

Stabilizator tego typu można wykorzystać do zasilania przetworników, wzmacniaczy, układów komunikacji radiowej, audio i innych układów wrażliwych na zasilanie, a więc znajdzie on zastosowanie w systemach medycznych i pomiarowych. Innym przykładem wykorzystania jest użycie stabilizatora za przetwornicą DC/DC.

Układ jest dostępny w 20-pinowej obudowie QFN o wymiarach 5 x 5 mm, w cenie 2.10 USD przy zamówieniach 1000 sztuk. Może pracować w temperaturach od -40 do 125°C.

Szczegółowe informacje o układzie TPS7A4700 można znaleźć na jego stronie produktowej.

W systemach wymagających napięć ujemnych można zastosować podobny do TPS7A4700 model TPS7A3301.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!