Nowy nadajnik energii elektrycznej do bezprzewodowego ładowania baterii od firmy TI

 

 

 

Firma Texas Instruments poszerzyła swoje portfolio układów do bezprzewodowego ładowania baterii w urządzeniach elektroniki konsumenckiej o nowy, zgodny ze standardem Qi,  scalony nadajnik energii, nazwany bq500211. Układ pozwala podstawce ładującej, w której pracuje, wyszukiwać odbiornik, nawiązać z nim łączność oraz zarządzać przepływem energii.

bq500211 jest pierwszym nadajnikiem energii przeznaczonym do pracy ze źródłem zasilania o napięciu 5 V. Układ wyposażony jest w mechanizm Dynamic Power Limiting optymalizujący zużycie energii przy ograniczonych możliwościach prądowych źródła, dzięki czemu podstawka ładująca może być zasilana np. z portu USB. Układ może funkcjonować jako nadajnik typu A5 lub A11, zgodnie ze standardami WPC (Wireless Power Consortium) i jest wyposażony w rozbudowany system informowania o stanie ładowania oraz wykrywania błędów.

Nadajnik bq500211 dostępny jest w 48-pinowej obudowie QFN o wymiarach 7 x 7 mm i może pracować w przedziale temperatury od -40 do 110°C. Przy zamówieniach powyżej 1000 sztuk jego cena wynosi 3.95 USD. Dla układu opracowany został zestaw ewaluacyjny, nazwany bq500211EVM-045.

Odbiór energii przesyłanej bezprzewodowo za pomocą układu bq500211 można zrealizować używając scalonego odbiornika bq5101x, który zapewnia stabilizację napięcia DC oraz odpowiednie komunikaty zwrotne dla nadajnika.

Szczegółowe informacje dotyczące układu bq500211 można znaleźć na jego stronie produktowej. Z całym portfolio rozwiązań służących do realizacji bezprzewodowych ładowarek firmy Texas Instruments można natomiast zapoznać się na stronie. Informacje o standardzie Qi można z kolei znaleźć na stronie organizacji, który go opracowała, wspomnianego WPC.

O autorze