Mikrokontrolery Kinetis: co (prawdopodobnie) nas wkrótce spotka
W ramach rodziny Kinetis X – która w aktualnych planach ma być najbardziej zaawansowaną rodziną jednordzeniową – producent zamierza wprowadzić na rynek mikrokontrolery wyposażone m.in. w wielokanałowe interfejsy Ethernet, do 512 kB wewnętrznej pamięci SRAM z kontrolerem ECC, a rdzeń Cortex-M4 (w niektórych modelach Cortex-M4F) ma być taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 200 MHz. Jako pierwsze do produkcji mają trafić trzy podrodziny mikrokontrolerów z rodziny Kinetis X – KX200, KX220 i KX230, pośród których dostępne będą modele z pamięcią Flash do 4 MB oraz wersje bez wewnętrznej pamięci Flash, oferowane w obudowach o liczbie wyprowadzeń od 144 do 256.
Nowością w ofercie Kinetis są dwurdzeniowe (Cortex-M0 i Cortex-M4 w jednej strukturze) mikrokontrolery Kinetis E, które są przystosowane do zasilania napięciem o „archaicznej” wartości 5 V, co wynika z ich ukierunkowania na aplikacje wymagające dużej odporności na zakłócenia elektromagnetyczne, w tym także aplikacje samochodowe. W ramach podrodziny Kinetis E producent chce oferować (przynajmniej na początku) dwie grupy mikrokontrolerów: Kinetis E0 i Kinetis E1, które będą fizycznie kompatybilne z mikrokontrolerami Kinetis L0 i Kinetis L1, zachowana zostanie kompatybilność Kinetis E0 z 8-bitowymi mikrokontrolerami S08P.
Firma Freescale planuje także dalszy rozwój podrodziny Kinetis K, w ramach której docelowo mają być oferowane mikrokontrolery w obudowach o liczbie wyprowadzeń od 32 do 256 (jesienią 2012 nie są jeszcze dostępne układy w „małych” obudowach), z rdzeniami Cortex-M4/M4F (w zależności od typu) taktowanymi z maksymalną częstotliwością do 150 MHz.
Rys. 3. Schemat blokowy mikorkontrolerów Kinetis KW20
Od kilku miesięcy w ofercie produkcyjnej firmy Freescale znajdują się nieco pomijane promocyjnie mikrokontrolery Kinetis W, których najważniejszym atutem jest wbudowany transceiver radiowy na psamo 2,4 GHz, zgodny z IEEE820.15.4-2006 (schemat blokowy mikrokontrolera Kinetis KW20 pokazano na rysunku 3). Zintegrowany w mikrokontrolerze transceiver RF jest odpowiednikiem popularnego układu MC13242 (który słynie m.in. z obsługi trybu dual PAN i niewielkiego poboru prądu podczas pracy w trybach aktywnych), doskonale nadaje się zarówno do budowy energooszczędnych, bezprzewodowych systemów komunikacyjnych z natywnymi protokołami lub którymś z protokołów standardowych (jak choćby ZiGBee). Mikrokontrolery Kinetis KW20 wyposażono w rdzeń Cortex-M4 taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 50 MHz, a także – w zależności od typu – pamięć Flash/SRAM o pojemności 512/64 kB lub 256/32 kB.
Jak widać, perspektywy rozwoju coraz bardziej popularnych mikrokontrolerów Kinetis z oferty firmy Freescale są ogromne, a dbanie o zapewnienie continuum z pewnością zachęci fanów rozwiązań 8-bitowych do spróbowania możliwości nowych mikrokontrolerów, których szybki rdzeń i sprzętowe mechanizmy wspomagania zaawansowanych obliczeń, tworzą nowe możliwości aplikacyjne. Czekamy na nowe mikrokontrolery!