Nowy czujnik MEMS ciśnienia atmosferycznego od STMicroelectronics

 

 

 

Firma STMicroelectronics poinformowała o rozszerzeniu swojej oferty układów MEMS o  czujnik ciśnienia atmosferycznego LPS331AP. Małe gabaryty i niskie zużycie energii sprawiają, że nowy czujnik przewidziany jest do zastosowania głównie w niewielkiej wielkości urządzeniach mobilnych, zasilanych z baterii. Układ może zostać wykorzystany do precyzyjnego określania wartości wysokości w odniesieniu do poziomu morza.

Czujnik składa się z dwóch części: monolitycznego detektora bezwzględnej wartości ciśnienia oraz interfejsu pozwalającego na odbiór wyników pomiaru. Piezorezystywny detektor został zrealizowany w postaci membrany zawieszonej nad komorą powietrzną, umieszczonej w podłożu monokrzemowym i wyprodukowany w opracowanym przez STMicroelectronics procesie technologicznym VENSENS. Membrana ta jest bardzo mała w porównaniu z membranami budowanymi mikromechanicznie i zabezpieczona przed uszkodzeniami za pomocą mechanicznych ograniczników. Interfejs cyfrowy został wyprodukowany w technologii CMOS.

Zakres wartości ciśnienia, na jaki został zaprojektowany czujnik to od 250 do 1260 milibarów, co odpowiada wysokościom od 10 km n.p.m. do 1,8 km poniżej p.m., a jego rozdzielczość, przy pracy w trybie wysokiej rozdzielczości, wynosi 0,02 mbar RMS. Czujnik jest przy tym odporny na znaczne, nawet 20-krotne, przekroczenie maksymalnej mierzonej wartości ciśnienia. Układ jest też wyposażony w kompensację wpływu temperatury. Kalibracja ciśnienia i temperatury jest wykonywana fabrycznie.

Jeśli chodzi o przetwarzanie i odbiór wyników pomiarów, to czujnik LPS331AP ma na wyposażeniu 24-bitowy przetwornik A/C oraz interfejsy SPI i I2C. Dane można odbierać z częstotliwością od 1 do 25 Hz. Czujnik zasilany jest napięciem od 1,71 do 3,6 V i pracując w trybie niskiej rozdzielczości pobiera prąd o wartości 5,5 µA, a w trybie wysokiej rozdzielczości – 30 µA.

LPS331AP jest zamknięty w 16-pinowej obudowie typu HCLGA (holed cap land grid array) o wymiarach zaledwie 3 x 3 x 1 mm i może pracować w temperaturach od -40 do +85°C. Jego cena, przy zamówieniach powyżej 1000 sztuk, to 2,6 dolara.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej czujnika LPS331AP.

O autorze