Najmniejszy na rynku czujnik wilgotności i temperatury od firmy Sensirion

 

 

 

 

Firma Sensirion opracowała najmniejszy na rynku czujnik wilgotności i temperatury, nazwany SHTC1. Wymiary czujnika wynoszą jedynie 2 x 2 x 0.8 mm. Czujnik przeznaczony jest do zastosowania w szerokiej gamie urządzeń przenośnych, gdzie małe gabaryty komponentów są niezwykle istotne.

Budowa czujnika SHTC1, podobnie jak innych czujników wilgotności i temperatury firmy Sensirion, oparta jest na opracowanej przez producenta technologii CMOSens. Umożliwia ona integrację w jednej i o małych wymiarach obudowie zarówno elementów odpowiedzialnych za pomiar mierzonych wartości, jak również analogowej i cyfrowej elektroniki służącej do przetwarzania sygnału (wzmocnienia, kompensacji temperaturowej, konwersji do postaci cyfrowej itp.).

Czujnik SHTC1 mierzy wartość wilgotności w zakresie od 0 do 100%, z typową dokładnością na poziomie 3%. Wartość temperatury może być z kolei mierzona przez czujnik w przedziale od -30 do +100 °C, z typową dokładnością ±0.3 °C.

Nowy czujnik firmy Sensirion zasilany jest napięciem 1.8 V. Komunikacja między czujnikiem i układem hostującym (np. mikrokontrolerem) odbywa się poprzez interfejs I2C. Czujnik jest kalibrowany przez producenta, dzięki czemu użytkownik nie musi wykonywać samemu procesu kalibracji. Czujnik dostosowany jest do montażu metodą rozpływową.

Czujnik SHTC1 cechuje się niskim zużyciem energii. W trybie low power mode, wykonując jeden pomiar na sekundę, czujnik pobiera energię o wartości 2 µW.

Więcej informacji o czujniku SHTC1 można znaleźć na stronie www firmy Sensirion.

O autorze