Układy typu SoC dla inteligentnych mierników od firmy Maxim

 

 

 

 

Firma Maxim Integrated ogłosiła wprowadzenie do swojej oferty zaawansowanych układów pomiarowych typu System-on-Chip, nazwanych Zeus. Łączą one analogowy frontend pomiarowy, przygotowany do wykonywania pomiarów trójfazowych i trzy rdzenie obliczeniowe, pozwalające na projektowanie bardzo bezpiecznych i wydajnych systemów pomiarowych pracujących w sieciach typu smart metering np. inteligentnych licznikach.

Nowa rodzina składa się z czterech układów: MAX71616, MAX71617, MAX71636 i MAX71637. Frontend pomiarowy wyposażony jest w siedem kanałów przetworników A/C, pracujących z częstotliwością do 10 ks/s, co pozwala na niezależny pomiar wartości trzech napięć, trzech prądów i prądu na poziomie odniesienia. Precyzja pomiarów może wynosić nawet 0.1% w zakresie dynamiki 5000:1.

Wspomniane rdzenie obliczeniowe to: 32-bitowy procesor MAXQ30 przetwarzający wyniki pomiarów, 32-bitowa jednostka stałoprzecinkowa DSP oraz aplikacyjny ARM Cortex-M3 z 1 MB pamięci Flash, odpowiedzialny za realizację komunikacji, interfejsu użytkownika, szyfrowania i zabezpieczenia. Taka modułowa konstrukcja układu pozwala łatwo oddzielić funkcje pomiarowe w systemie, co zgodne jest z wytycznymi WELMEC dotyczącymi separacji istotnych z prawnego punktu widzenia elementów systemów pomiarowych. Wysoki poziom bezpieczeństwa komunikacyjnego pomaga osiągnąć wbudowany moduł kryptograficzny, a zabezpieczenia bootloadera uniemożliwiają zmiany w oprogramowaniu bez autoryzacji.

Wśród interfejsów komunikacyjnych dostępne są: I2C, UART, SPI oraz ISO UART. Układy Zeus są też wyposażone w kontroler wyświetlacza LCD 50×6.

Tak skonstruowane układy pomiarowe mogą znaleźć zastosowanie w systemach pomiarowych mających spełniać najwyższe wymagania jeśli chodzi o niezawodność, bezpieczeństwo i spójność danych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układów Zeus.

O autorze