Infineon RelaxKit: tani zestaw startowy dla mikrokontrolerów XMC4000 (XMC4500)

 

Kilka miesięcy temu firma Infineon dołączyła do grona producentów mikrokontrolerów wyposażonych w rdzeń Cortex-M4 (@120 MHz), wprowadzając do produkcji układy z serii XMC4500. W najbliższych tygodniach dostępne będą dwa tanie (ok. 20 oraz 35 EUR netto) zestawy startowe z tymi mikrokontrolerami, które ułatwią szybkie poznanie ich możliwości w praktyce.

Mikrokontrolery z rodziny XMC4000 przedstawiliśmy w artykule, a pierwszy zestaw narzędziowy dla nich – Hexagon – przedstawiliśmy w artykule.

Cena zestawu Hexagon nie jest niska, więc producent mikrokontrolerów – podążając za trendami rynkowymi – opracował i wkrótce wprowadzi do sprzedaży dwa tanie zestawy startowe wyposażone w mikrokontrolery z rodziny XMC4500 (opis tej podrodziny jest dostępny tu), noszące nazwę XMC4500 RelaxKit.

Zestawy są dostępne w dwóch wersjach, w obydwu zastosowano mikrokontrolery XMC4500-F100F1024 AA z pamięcią Flash o pojemności 1 MB, montowane w obudowach LQFP100:

Fot. 1. Wygląd zestawu XMC4500 RelaxKit (planowana cena ok. 30 EUR netto)

Fot. 1. Wygląd zestawu XMC4500 RelaxKit (planowana cena ok. 30 EUR netto)

 

– XMC4500 RelaxKit (fotografia 1), w której – poza debuggerem-programatorem obsługiwanym przez środowisko programistyczne DAvE firmy Infineon – zintegrowano także RTC, ethernetowy PHY + gniazdo z transformatorem, pamięć quadFlash z interfejsem SPI oraz złącze karty microSD.

Fot. 2. Wygląd zestawu XMC4500 RelaxKit w wersji Lite (planowana cena ok. 10 EUR netto)

– XMC4500 RelaxKit Lite (fotografia 2), którą to wersję pozbawiono dodatkowego wyposażenia, ale jest ona montowana na takiej samej płytce drukowanej jak zestaw RelaxKit.

W obydwu wersjach zestawu linie GPIO będą wyprowadzone na złącza szpilkowe o rastrze 2,54 mm.

Programator wbudowany w zestawy jest obsługiwany przez bezpłatny pakiet programistyczny DAvE firmy Infineon, dodatkowe materiały i informacje o zestawach RelaxKit producent publikuje na swojej stronie internetowej.

O autorze