LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Analizator stanów logicznych Saleae Logic16 Analyzer

Lista dostępnych opcji pojawia się po naciśnięciu przycisku dodawania protokołów (rys. 6), i trzeba przyznać, że jest w czym wybierać. Analizatorem Logic16 mogą być badane interfejsy: CAN, DMX-512, I2C, I2S/PCM, SPI, rozpoznawane są protokoły Manchester, 1-Wire, UART, równoległy, UNI/O. Parametry każdego z nich są indywidualnie ustalane w oknach konfiguracyjnych. Na rys. 7 przedstawiono na przykład typową konfigurację szeregowego portu komunikacyjnego.

 

Rys. 7. Typowa konfiguracja szeregowego portu komunikacyjnego

Rys. 7. Typowa konfiguracja szeregowego portu komunikacyjnego

 

 

Zaletą analizatora Logic16 i programu Saleae Logic jest możliwości analizy kilku protokołów jednocześnie. Ma to duże znaczenie praktyczne, ponieważ przypadki, w których występuje kilka interfejsów w jednym urządzeniu spotyka się bardzo często. Zwykle też dane są przesyłane kolejno przez różne rodzaje interfejsów. Na rys. 8 przedstawiono przykład badania urządzenia, w którym za pośrednictwem interfejsu SPI jest czytana karta pamięciowa, a tak uzyskane dane są następnie wysyłane via UART do innego urządzenia.

 

Rys. 8. Badanie urządzenia z dwoma interfejsami komunikacyjnymi: SPI i UART

Rys. 8. Badanie urządzenia z dwoma interfejsami komunikacyjnymi: SPI i UART

 

 

Rysunek obejmuje duży przedział czasu i trudno w nim dostrzec jakieś szczegóły, ale może być powiększony wręcz do pojedynczego bitu impulsu zegarowego. Możliwości analizatora protokołów nie polegają jednak tylko na obserwowaniu przebiegów występujących na różnych interfejsach komunikacyjnych, równie skutecznie można by to przeprowadzić wielokanałowym oscyloskopem cyfrowym. Analizator jest stosowany, jeśli użytkownikowi zależy na natychmiastowym rozkodowaniu danych przesyłanych poszczególnymi interfejsami, identyfikacji danych sterujących (np. adresów urządzeń na magistrali), itp. Po prawidłowym określeniu parametrów jest to oczywiście możliwe. Przykład takiej analizy przedstawiono na (rys. 9). W tym przypadku ustawiono alfanumeryczny (ASCII) format danych przesyłanych UART-em, gdyż akurat taki charakter miał komunikat.

 

Rys. 9. Bezpośrednia analiza danych przesyłanych interfejsem UART

Rys. 9. Bezpośrednia analiza danych przesyłanych interfejsem UART

 

 

Działanie w porozumieniu

Analizator Logic16 bardzo korzystnie wypadł podczas testów. Widać, że dużą uwagę skupiono na przygotowaniu niezawodnego i łatwego w obsłudze programu. Brak zauważalnych błędów każe przypuszczać, że zanim wprowadzono ten produkt do sprzedaży bardzo dokładnie były analizowane wersje beta oprogramowania. Perfekcja jest zresztą widoczna od najdrobniejszego szczegółu technicznego, aż po dobranie bardzo efektownego i poręcznego etui.

Dystrybutorem sprzętu prezentowanego w artykule jest KAMAMI.pl, szczegółowe informacje są dostępne pod adresem.

 

 

Jarosław Doliński jest absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Pracował w Przemysłowymi Instytucie Telekomunikacji oraz Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie zajmował się konstruowaniem urządzeń transmisji danych. Współpracował z Zakładem Urządzeń Teatralnych m.in. w zakresie konstrukcji interkomów teatralnych i urządzeń dla inspicjentów. Brał także udział w pracach projektowych rejestratorów urządzeń wiertniczych i elektroniki montowanej na żurawiach mobilnych. Obecnie prowadzi firmę zajmująca się konstruowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych dla rehabilitacji i wspomagania treningu sportowego. Jest autorem czterech książek poświęconych elektronice i mikrokontrolerom, współpracuje ponadto z miesięcznikami „Elektronika Praktyczna”, „Elektronik” oraz „Świat Radio”.