Obsługa interfejsu Segger J-Link w środowisku uVision (ARM/Keil)
Po wykonaniu wymienionych czynności konfigurację interfejsu J-Link w Keil µVision można uznać za zakończoną – możliwe jest zarówno kasowanie, jak i programowanie pamięci mikrokontrolera (rys. 16). Na szczęście informacje konfiguracyjne (wybrany typ programowanego układu, typ wykorzystywanego interfejsu oraz algorytm) są zapisywane w pliku projektu, więc przy dalszej pracy z projektem nie ma potrzeby wykonywania tych czynności.
Rys. 16. Od tej chwili wszystkie operacje na pamięci Flash będą wykonywane prawidłowo
J-Link jako debugger
W µVision możliwe jest używanie do debuggowania innego interfejsu niż interfejs wykorzystywany do programowania układu docelowego. Konieczne jest więc wskazanie odpowiedniego interfejsu wykorzystywanego do debuggowania, nawet jeżeli do obu czynności jest używany ten sam interfejs JTAG. W tym celu w menu Flash | Configure Flash Tools… i następnie w zakładce Debug w polu Use należy wybrać J-LINK / J-Trace Cortex (rys. 17).
Rys. 17. Okno konfiguracji interfejsu do debugowania pracy mikrokontrolera
Od tej chwili można już wykorzystywać interfejs J-Link w trybie debuggowania w środowisku Keil µVision. W przytaczanym przykładzie po naciśnięciu Debug | Start/Stop Debug Session zostanie uruchomiona praca krokowa – rys. 18.
Rys. 18. Główne okno pakietu µVision podczas monitorowania pracy krokowej mikrokontrolera
Rys. 19. Okno konfiguracji parametrów środowiska i interfejsu J-Link w trybie debugowania
Po naciśnięciu przycisku Settings możliwa jest zmiana ustawień pracy środowiska i interfejsu w trybie debuggowania (fot. 19).
Anna Kubacka
Autoryzowanym dystrybutorem firmy Segger w Polsce jest KAMAMI.pl. |