Nowy koncentrator fotowoltaiczny firmy Telecontrolli

 

 

 

 

Nowy koncentrator fotowoltaiczny o najwyższej wydajności to produkt udanej współpracy firm Telecontrolli oraz System Design R&D.

Koncentrator wykorzystuje specyficzne własności tlenku glinu. Jest to materiał szczególnie odpowiedni do rozpraszania termicznego. Aplikowany jest w specjalnym, opatentowanym procesie sitodruku (lub w technice grubowarstwowej). Do produkcji koncentratorów używa się materiałów o niskim oporze elektrycznym, odpornych na wysokie zmiany temperatury i długie naświetlanie promieniami ultrafioletowymi (UV) o dużym natężeniu.

Aby zapewnić najwyższe standardy jakości wymagane dla systemów o wysokiej koncentracji, produkty poddawane są indywidualnej kontroli za pomocą urządzeń optycznych i rentgenowskich. Zakres oferty obejmuje także dostosowywanie instalacji do indywidualnych potrzeb klientów dzięki montowaniu produkowanych na zamówienie wtórnych elementów optycznych SOE (Secondary Optical Elements) oraz implementacji standardowych „rdzeni”, łatwo instalowanych przez producentów paneli. To ostatnie rozwiązanie upraszcza wdrożenie systemów CPV do produkcji na skalę przemysłową, oraz zapewnia ich wydajność i niezawodność w czasie eksploatacji.

Pierwsze egzemplarze próbne koncentratorów fotowoltaicznych w połączeniu z SOE zostały zatwierdzone przez laboratoria firm System Design R&D w Rzymie oraz LPI (Light Prescriptions Innovators, LLC) w Madrycie i wyprodukowane przez międzynarodową firmę Evonik, w systemie ze współczynnikiem koncentracji 1024x, uzyskując sprawność 31% dla pojedynczego modułu. Koncentratory wchodzą na rynek od października 2012 roku.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze