Przetwornice DC/DC firmy Linear Technology sterowane za pomocą interfejsu I2C

 

 

 

 

Firma Linear Technology wprowadziła do swojej oferty dwa modele synchronicznych przetwornic DC/DC obniżających napięcie, nazwane LTC3883 i LTC3883-1. W układach zintegrowano mechanizm zarządzania systemem zasilania, którym sterować można za pomocą interfejsu komunikacyjnego.

W przetwornicach wbudowano pamięć EEPROM, co pozwala na przechowywanie ustawień i zmiennych telemetrycznych, w tym wartości: wejściowego napięcia i prądu oraz wyjściowego napięcia i prądu, współczynnika wypełnienia, temperatury i logów dotyczących błędów. W pamięci EEPROM można też zapisywać parametry konfiguracyjne. Komunikacja między układem hostującym (np. mikrokontrolerem) i przetwornicą odbywa się poprzez oparty na standardzie I2C interfejs PMBus. Jest on wykorzystywany zarówno do odczytywania danych z pamięci EEPROM, jak również do zapisywania parametrów konfiguracyjnych.

Wśród parametrów, które można programować znajdują się: napięcie i prąd wyjściowy, marginesy i ograniczenia prądu wyjściowego i wejściowego, częstotliwość przełączania. Mając je zapisane w pamięci, układ może realizować proces zasilania bez obciążania procesora hostującego. Opcjonalnie możliwe jest też skonfigurowanie ustawień domyślnych napięcia wyjściowego, częstotliwości przełączania, fazy i adresu układu poprzez zewnętrzne dzielniki rezystorowe.

Przetwornice LTC3883/-1 można skonfigurować do wysterowywania nawet sześciu faz. Układy są wyposażone w wysokoprądowe sterowniki bramek N-kanałowych tranzystorów MOSFET (o zakresie napięcia wejściowego od 4.5 do 24 V). Z kolei na wyjściu napięcie może wynosić od 0.5 do 5.5 V (z precyzją 0.5%). Zintegrowany wzmacniacz pozwala na dokładną regulację napięcia wyjściowego.

Dodatkowe funkcjonalności i wyposażenie obejmują: możliwość ustawiania ograniczeń prądu cykl po cyklu, konfigurowalny miękki start, możliwość synchronizacji częstotliwości przełączania oraz programowalne piny wejścia/wyjścia, mogące służyć do powiadamiania o stanie układu lub samodzielnego powrotu do pracy po błędach.

Do zastosowań układów tego typu można zaliczyć: systemy zasilania dla wymagających dużych prądów układów scalonych, FPGA i procesorów, wykorzystywanych w telekomunikacji oraz przetwarzaniu i magazynowaniu danych.

Układy są wyposażone w stabilizator LDO do zasilania kontrolera i sterownika bramki, a model LTC3883-1 pozwala też na doprowadzenie zewnętrznego napięcia bias. Oba układy są dostępne w 32-pinowej obudowę QFN o wymiarach 5 x 5 mm.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układu.

O autorze