Zintegrowany, cyfrowy czujnik wilgotności i temperatury firmy Silicon Labs

 

 

 

Firma Silicon Labs przedstawiła układ Si7005 mierzący wartość wilgotności i temperatury. Jego główne atuty to prosta implementacja w systemie, niski pobór prądu, atrakcyjna cena zakupu oraz małe wymiary.

W układzie Si7005 zintegrowano czujnik wilgotności, czujnik temperatury, interfejs komunikacyjny I2C, przetwornik A/C, multiplekser, źródło sygnału zegarowego, pamięć oraz logikę sterującą. Dzięki tylu wbudowanym blokom funkcjonalnym nowy produkt firmy Silicon Labs cechuje się prostotą fizycznej i programistycznej implementacji w systemie. Implementacja fizyczna polega na dołączeniu do czujnika linii zasilania, linii interfejsu komunikacyjnego I2C oraz dwóch kondensatorów ceramicznych. Implementacja programistyczna polega na „odpytywaniu” czujnika przez układ hosta poprzez interfejs komunikacyjny. Nie ma potrzeby kalibrowania żadnego z czujników układu, gdyż są one fabrycznie skalibrowane (współczynniki kalibracji znajdują się w pamięci wewnętrznej).

Zakres mierzonej wilgotności wynosi od 0 do 100%. Rozdzielczość pomiaru to 12 bitów. Dokładność pomiaru wilgotności w przedziale od 20 do 80% wynosi typowo ±3%. Zakres mierzonej temperatury wynosi od -40 do +85 °C. Rozdzielczość pomiaru to 14 bitów. Dokładność pomiaru temperatury w przedziale od 0 do 70 °C wynosi typowo ±0.5 °C.

Nowy układ firmy Silicon Labs jest dostosowany do pracy w zakresie temperatur od – 40 do + 85 °C i może być zasilany napięciem z przedziału od 2.1 do 3.6 V. W trakcie pomiaru wilgotności układ pobiera prąd o wartości typowo 240 μA, natomiast podczas pomiaru temperatury wartość pobieranego przez układ prądu wynosi typowo 320 μA.

Si7005 jest już dostępny. Cena jednostkowa, przy zamówieniach w wysokości 10000 sztuk, wynosi 3.64 USD. Układ oferowany jest w obudowie QFN o wymiarach 4 x 4 mm.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www układu Si7005.

O autorze