Innowacyjny bezdotykowy interfejs użytkownika opracowany przez firmę Microchip

 

 

 

 

Firma Microchip zaprezentowała autorski pomysł na interfejs śledzący ruchy dłoni użytkownika w trzech wymiarach i układ scalony pozwalający zrealizować taki interfejs. Oparta na pomiarach zmian natężenia pola elektrycznego technika GestIC pozwala na precyzyjną detekcję położenia dłoni w odległości do 15 cm oraz rozpoznawanie kilku rodzajów gestów, a koszt układu realizującego takie funkcje jest zaskakująco niski.

System implementujący technikę GestIC wymaga cienkich elektrod wykonanych z jakiegokolwiek materiału przewodzącego, np. w postaci ścieżek miedzi na płytce PCB lub powłoki ITO występującej w ekranach dotykowych i układu sterującego, który jest dostępny w formie pojedynczego scalonego kontrolera i procesora MGC3130.

Układ ten steruje elektrodą nadawczą i zbiera oraz przetwarza sygnały z pięciu elektrod pomiarowych. MGC3130 pozwala osiągnąć rozdzielczość 150 dpi, porównywalną z myszkami komputerowymi i próbkuje z częstotliwością 200 Hz, co pozwala wykrywać nawet najszybsze ruchy dłoni i palców. Układ wyposażony został w niskoszumny interfejs analogowy i moduł do obróbki statystycznej wyników, co skutkuje dużą precyzją. Przetwarzanie sygnałów odbywa się na bieżąco w domenie 32-bitowej, a obsługę gestów zapewnia biblioteka Colibri Suite. W układzie zintegrowano pamięć Flash umożliwiającą łatwą aktualizację już uruchomionego systemu w miejscu jego pracy. MGC3130 pracuje w paśmie 70-130 kHz i wykorzystuje technikę skakania po częstotliwościach (frequency hopping), co uodparnia go na interferencje czy zakłócenia.

Firma Microchip oferuje zestaw uruchomieniowy Sabrewing MGC3130 Single Zone Evaluation Kit będący kompletnym systemem realizującym nowy interfejs użytkownika.

Układ MGC3130 jest zasilany napięciem 3.3 V i pobiera tylko 150 µW, będąc ciągle gotowym do detekcji, co jest nieporównanie lepszym wynikiem od wszelkich interfejsów optycznych wykorzystujących kamery i pozwala wykorzystać go w systemach z ciągłą detekcją zasilanych bateryjnie. Układ jest zamknięty w 28-pinowej obudowie QFN o wymiarach 5 x 5 mm i może pracować w temperaturach od -20 do 85°C. Dostępne są próbki, a masowa produkcja ma ruszyć w kwietniu przyszłego roku. Cena przy dużych zamówieniach ma wynosić 2.26 USD.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie producenta poświęconej technologii GestIC oraz stronie produktowej układu.

Dystrybutorem Microchipa w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze