Nowe modele kontrolerów wykrywania dotyku w rodzinie mTouch firmy Microchip

 

 

 

 

Firma Microchip rozszerzyła ofertę rozwiązań układowych wykrywania dotyku mTouch, przedstawiając cztery kontrolery dla wielodotykowych, pojemnościowych ekranów i klawiatur numerycznych, urządzeń wykrywania zbliżenia oraz urządzeń haptycznych.

Układ MTCH6301 jest kontrolerem, który pozwala projektantom na łatwą implementację interfejsu wielokrotnego dotyku oraz gestów. Osobne i wzajemne pojemnościowe skanowanie dotykowych ekranów i klawiatur numerycznych w osi X i Y umożliwia wykorzystanie przez kontroler wielu funkcji, w tym: rysowania dotykowego pojedynczego i podwójnego, wykrywania i raportowania 11 gestów wykonywanych pojedynczym palcem, oraz wykrywania do 10 dotyków. Kontroler MTCH6301 może współpracować z matrycami czujników nie większymi niż 13 x 18. Firma Microchip udostępnia bezpłatny program narzędziowy „Projected Capacitive Configuration Utility” do konfiguracji układów.

Układy MTCH101 oraz MTCH112 są kontrolerami o niewielkich gabarytach, które umożliwiają w łatwy sposób realizować niezawodne wykrywanie zbliżenia obiektu na odległość do 10.5 cm. Dodatkowo, kontrolery wydłużają żywotność baterii pobierając prąd o wartości zaledwie 5 µA. Układy MTCH101/112 wykorzystują również zaawansowane techniki redukcji i eliminacji szumów oraz mogą pracować samodzielnie lub być podłączone do dowolnego mikrokontrolera przez interfejs I2C, dzięki czemu w każdym projekcie można łatwo zrealizować operacje bezdotykowe lub wykrywanie użytkownika.

MTCH810 jest pierwszym układem w rodzinie kontrolerów wykonanym w technologii TouchSense Haptic Feedback, opracowanej przez firmę Immersion i na licencji firmy Microchip. Ten kontroler umożliwia łatwą realizację reakcji haptycznej na dotyk, np. wibracji, dla każdego interfejsu pojemnościowych przycisków lub suwaków dotykowych. Cały układ mieści się w małej, 8-pinowej obudowie, i zawiera jednokanałowe wyjście sterownika haptycznego ze standardowym interfejsem I2C Slave, który umożliwia podłączenie do dowolnego mikrokontrolera. Projektanci mogą różnicować swoje produkty, udoskonalając ich obsługę przez użytkowników, przy wykorzystaniu jednego z 14 różnych efektów haptycznych, które są wstępnie zaprogramowane w kontrolerze MTCH810, takie jak pojedyncza wibracja lub podwójna wibracja.

Kontroler MTCH6301 jest dostępny w 44-pinowych obudowach QFN oraz TQFP, i jego cena jednostkowa zaczyna się od 1.86 USD w zamówieniach hurtowych od 10000 sztuk. Ceny kontrolerów MTCH101/112 zaczynają się od 0.25 USD za sztukę w zamówieniach hurtowych od 10000 sztuk. Kontroler MTCH101 jest oferowany w 6-pinowej obudowie SOT-23, natomiast kontroler MTCH112 w 8-pinowych obudowach SOIC oraz DFN.  Kontroler MTCH810 jest dostępny w 8-pinowej obudowie SOIC o wymiarach 3 mm x 3 mm, a ceny zaczynają się od 0.87 USD za sztukę w zamówieniach hurtowych od 10000 sztuk.

Wszystkie cztery kontrolery są już dostępne jako egzemplarze próbne, a ich produkcja masowa jest zaplanowana na grudzień tego roku. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej firmy Microchip.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze