L70 – energooszczędny moduł GPS Quectel

 

 

 

L70, nowy moduł GPS w ofercie firmy Quectel, wyposażony jest w chipset MTK, zaawansowaną technikę AGPS i kilka trybów pracy, dzięki czemu zapewnia szybką lokalizację przy zachowaniu niskiego zużycia energii. W połączeniu z obudową o rozmiarach 10.1 x 9.7 x 2.5 mm daje to element idealny dla nowoczesnych urządzeń przenośnych.

Moduł zbudowany jest w oparciu o chipset GPS MT3339, który w pełni odpowiada wymaganiom przemysłowym. Moduł L70 wyposażony jest w 66 kanałów akwizycji, 22 kanały jednoczesnego śledzenia i zaawansowaną technikę EASY (Embedded Assist System). Technika ta pozwala obliczać i przewidywać orbity wykorzystując dane efemeryd z trzech dni, zgromadzone w wewnętrznej pamięci flash. Daje to efekt w postaci szybkiego ustalania pozycji nawet przy poziomach sygnału dostępnych w budynkach, z zachowaniem niskiego zużycia energii. Z zastosowaniem EASY ustalenie pozycji zajmuje poniżej 15 s przy “zimnym starcie” i poniżej 5 s przy normalnej pracy.

Dzięki technice AlwaysLocate, moduł może adaptacyjnie zmieniać czasy włączenia i wyłączenia w czasie pracy w trybie okresowym, zachowując równowagę między dokładnością określania położenia i zużyciem energii, w zależności od warunków zewnętrznych i szybkości ruchu.

Zużycie prądu przy sygnale o poziomie -130 dBm w trybie śledzenia wynosi 22 mA, w trybie odbioru 25 mA, a w trybie AlwaysLocate 3 mA. W trybie Backup Memory jest natomiast równe tylko 7 µA, a w Standby – 500 µA. Czułość odbiornika wynosi -163 dBm w czasie śledzenia, -160 dBm przy nawigacji i ponownej akwizycji oraz -148 dBm przy “zimnym starcie”. Częstotliwość aktualizacji położenia wynosi od 1 Hz do 10 Hz. Moduł jest wyposażony w aktywny układ eliminacji zakłóceń.

Moduł Quectel L70 obsługuje systemy DGPS, RTCM i SBAS (WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN).

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze