LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Samsung prezentuje pamięci eMMC nowej generacji

 

 

 

 

Koreański gigant ogłosił wprowadzenie do oferty 64-gigabajtowych modułów pamięci typu embedded multimedia card i jako pierwszy na rynku produkuje je w technologii klasy 10 nm. Moduły eMMC Pro Class 2000 złożone są z 64-gigabitowych kości pamięci NAND i mają wymiary zaledwie 11.5 x 13 mm.

Nowa generacja pamięci eMMC pojawia się na rynku już w pięć miesięcy po wprowadzeniu do produkcji Pro Class 1500, pierwszych modułów pamięci pracujących w standardzie interfejsu eMMC 4.5. Pro Class 2000 przynosi 30-procentowy wzrost wydajności w stosunku do poprzednika. Nowy proces produkcyjny jest kompatybilny z wykorzystywanym do produkcji 64-gigabitowych MLC NAND procesem klasy 20 nm, co z kolei skutkuje wzrostem produktywności wytwarzania o 30%.

Nowa pamięć cechuje się szybkością zapisu losowego 2000 IOPS (input/output per second) i szybkością losowego odczytu 5000 IOPS. Przy odczycie i zapisie sekwencyjnym szybkości wynoszą z kolei odpowiednio 260 MB/s i 50 MB/s, co jest wynikiem lepszym nawet do 10 razy w porównaniu z zewnętrzną kartą MMC klasy 10, z której czytać można 24 MB/s, a zapisywać 12 MB/s.

Pamięci tego typu znajdują oczywiście zastosowanie przede wszystkim w tabletach oraz smartfonach i nie inaczej będzie z generacją Pro Class 2000.

Warto wspomnieć, że przez długi czas Samsung był głównym dostawcą pamięci NAND oraz DRAM, a także wyświetlaczy dla swojego największego przeciwnika na rynku elektroniki konsumenckiej, Apple. Sytuacja ta była na tyle ugruntowana, że koreańska firma otworzyła w Teksasie fabrykę specjalnie na potrzeby dostaw dla konkurenta, teraz jednak zmienia się, gdyż Apple kupuje coraz więcej komponentów od Toshiby, SK Hynix i Elpida Memory.

Moduły eMMC Pro Class 2000 zostaną przedstawione do certyfikacji organizacji JEDEC (Joint Electron Engineering Council) w przyszłym roku.

Szczegółowe informacje dot. pamięci eMMC Samgunga na stronie firmy.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.