Wydajniejsze mikrokontrolery PIC32 MX1 i MX2

 

 

 

 

Firma Microchip poinformowała, że mikrokontrolery PIC32 serii MX1 oraz MX2 cechują się teraz wydajnością większą o 25%. Częstotliwość taktowania układów została zwiększona do 50 MHz, co odpowiada zwiększeniu ogólnej wydajności obliczeniowej do 83 DMIPS. Serie układów MX1 oraz MX2 firmy Microchip to najmniejsze mikrokontrolery w rodzinie PIC32, oferowane w obudowach o wymiarach nawet 5 x 5 mm z rastrem 0.5 mm. Układy te są również najtańszymi spośród mikrokontrolerów PIC32.

Mikrokontrolery PIC32 MX1 i MX2 wyposażono w pamięć Flash o pojemności do 128 kB i pamięć RAM o pojemności do 32 kB. W układach zintegrowano peryferia umożliwiające między innymi wykrywanie dotyku, przetwarzanie dźwięku oraz wykonywanie zaawansowanych funkcji sterowania. Do zasobów funkcjonalnych należą: interfejs mTouch pojemnościowych czujników dotykowych, 8-bitowy interfejs równoległy PMP (Parallel Master Port),  interfejs pamięci zewnętrznej, interfejs I2S, 10-bitowy i 13-kanałowy przetwornik A/C o prędkości próbkowania 1 Msps, interfejsy szeregowe oraz moduł DMA. W serii MX2 dodatkowo występuje interfejs USB OTG (On-The-Go).

Mikrokontrolery PIC32 serii MX1 oraz MX2 są głównie przeznaczone do zastosowania w niskokosztowych urządzeniach na rynku konsumenckim, takich jak stacje dokujące do odtwarzaczy muzycznych, radia z budzikiem, a także ekrany dotykowe z przyciskami i suwakami, wyświetlacze graficzne oraz aplikacje wykorzystujące interfejs USB device/host.

Oprogramowanie dla mikrokontrolerów PIC32 serii MX1 oraz MX2 można tworzyć przy wykorzystaniu narzędzi firmy Microchip: zintegrowanego środowiska programistycznego MPLAB X, kompilatora MPLAB XC32, debugera MPLAB ICD 3 oraz emulatora REAL ICE.

Mikrokontrolery PIC32MX1oraz PIC32MX2 są już dostępne w 28-pinowych obudowach SOIC, SPDIP i TSSOP, w 36-pinowej obudowie VTLA oraz w 44-pinowych obudowach QFN, SOIC i VTLA.  Mikrokontrolery tych serii są obecnie dostępne do nabycia jako egzemplarze próbne oraz dla zamówień hurtowych, w cenach zaczynających się od 1.74 USD za sztukę, dla zamówień od 10000 sztuk.

Dystrybutorem Microchip w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Panieńska 9, 03-704 Warszawa, http://www.futureelectronics.com.

O autorze