S7-1500: sterowniki nowej generacji firmy Siemens

Podczas targów SPS Drives 2012, jakie odbyły się w ostatnich dniach listopada w Norymberdze, firma Siemens przedstawiła nową generację sterowników SIMATIC S7-1500 dla średnich i dużych aplikacji przemysłowych. Nowa generacja sterowników charakteryzuje się najwyższą wydajnością w komunikacji i przetwarzaniu danych.

 

 

 

Oprócz dużej wydajności SIMATIC S7-1500 posiada zintegrowane nowe funkcje wspierając technologię Motion Control, bezpieczeństwo zarządzania danymi, technologię Safety. Sterownik jest zoptymalizowany na zadania związane z szybkim uruchomieniem aplikacji klasycznych oraz w technologii Safety. Posiada też zintegrowaną nową koncepcję diagnostyczną pozwalającą na szybką diagnostykę całego systemu sterowania przy minimalnym wysiłku projektowym i przy minimalnym nakładzie środków.

 

 

Wprowadzenie na rynek nowej generacji sterowników odbędzie się w kilku etapach. W pierwszym kroku dostępne będą CPU 1511, 1513, 1516 dla średniego poziomu aplikacji przemysłowych, w tym sterowniki ze zintegrowana technologią Safety.
Sterowniki w zależności od typu CPU różnią się wymiarami zewnętrznymi, ilością złącz komunikacyjnych, wydajnością w przetwarzaniu danych, wielkością wyświetlacza oraz dostępną pamięcią programu i danych. Sterowniki SIMATIC S7-1500 mają budowę modułową i pozwalają na podłączenie do 32 modułów rozszerzeń. Mogą to być moduły technologiczne, moduły komunikacyjne lub też moduły IO. Te same moduły można instalować na wyspie ET200MP.
System SIMATIC S7-1500 został ukierunkowany na zdania wymagające dużej wydajności. Aby ją zapewnić wszystkie funkcje technologiczne, rozwiązania Safety, a bezpieczeństwo dostępu do danych zostały zoptymalizowane do nowych wymagań w zakresie automatyki przemysłowej.

 

 

Wydajność systemu
Sterowniki z serii SIMATIC S7-1500 wyposażono w nową, szybką magistralę komunikacyjną. Dzięki temu możliwe jest przesłanie sygnału pomiędzy modułami rozszerzeń w czasie poniżej 500 mikrosekund. Przetwarzanie instrukcji bitowych w zależności od CPU odbywa się w czasie krótszym niż 10 nanosekund. Jednostki centralne CPU1511 oraz CPU1513 posiadają zintegrowane dwa porty komunikacyjne Profinet, zaś jednostka CPU1516 posiada trzy porty Profinet, dwa do komunikacji z innymi urządzeniami polowymi , jeden do podłączenia do korporacyjnej sieci biurowej. Każda jednostka centralna jest wyposażona w zintegrowany WEB server użytkownika, umożliwiający sterowanie procesem oraz serwer diagnostyczny.

Technologia
Funkcje Motion Control są zintegrowane w sterownikach SIMATIC S7-1500. Dostępne jest sterowanie systemami napędowymi zarówno poprzez wyjście analogowe jak również poprzez sieć komunikacyjną Profibus i Profinet bez potrzeby stosowania dodatkowych modułów. Możliwe jest sterowanie prędkością osi jak również pozycjonowanie osi z wykorzystaniem enkoderów. Gotowe funkcje biblioteczne są zgodne ze standardem PLCopen. Dla wsparcia w zakresie aplikacji Motion Control dostępna jest funkcjonalność „trace”, dzięki którym użytkownik w czasie rzeczywistym może monitorować stany wybranych zmiennych w celu optymalizacji pracy napędu. Kolejną funkcją technologiczną jest zaawansowany regulator PID z wbudowaną funkcją auto-strojenia regulatora.

 

 

Ochrona danych
Wbudowana w sterowniki z serii SIMATIC S7-1500 technologia ochrony dostępu do danych pozwala zabezpieczyć przed nieautoryzowanym dostępem zarówno do bloków programowych jak również zabezpieczyć komunikację pomiędzy urządzeniami.
Do zabezpieczenia własności intelektualnej dostępne są hasła szyfrowane kluczem programowym oraz powiązanie bloków programowych z numerem seryjnym karty pamięci umieszczonej w sterowniku. Dostępne są też zabezpieczenia hasłem przed dostępem do zasobów sterownika i modyfikacją tych danych. Możliwe jest zdefiniowanie grup użytkowników i przydzielenie im zasobów dostępu.

O autorze