Niskoszumny 24-bitowy przetwornik A/C Analog Devices o wysokiej częstotliwości próbkowania

 

 

 

 

Firma Analog Devices poinformowała o dostępności nowego przetwornika A/C o nazwie AD7176-2. Jak podaje producent, układ osiąga bardzo wysoką częstotliwość próbkowania sygnału – do 250 kSPS (SPS – Samples Per Second), a mierzony sygnał jest wysoce stabilny – przy maksymalnej częstotliwości próbkowania można uzyskać co najmniej 17 użytecznych bitów (noise free bits).

Przetwornik AD7176-2 wykorzystuje modulację sigma-delta, która pozwala na otrzymywanie dokładniejszych wyników. Układ udostępnia 5 kanałów pomiarowych podłączonych do wewnętrznego multipleksera. Każdy kanał może pracować z maksymalną częstotliwością próbkowania do 50 kSPS, ale wówczas jedynie 17 z 24 bitów wyniku pomiaru jest wiarygodnych. Przy mniejszych częstotliwościach działania można uzyskać do 22 bitów rozdzielczości (przy próbkowaniu 5 SPS). Możliwe jest też uzyskanie dwóch kanałów pracujących w sposób różnicowy albo czterech kanałów działających w sposób pseudo-różnicowy (jedno z wejść jest sygnałem odniesienia dla czterech pozostałych).

Z noty katalogowej wynika, że nowy przetwornik Analog Devices charakteryzuje się niskim poborem prądu – 7,8 mA i dużą odpornością na zmiany temperatur – pracuje w warunkach od -40 do 105 °C, a dryf wbudowanego w układ źródła napięcia odniesienia 2,5 V wynosi 2 ppm/°C.

Odczyt wyników odbywa się za pomocą 3 lub 4 żyłowego interfejsu zgodnego z SPI. Ciekawostką jest wyposażenie układu w możliwość filtracji zakłóceń o częstotliwościach 50 i 60 Hz. Do dyspozycji użytkownika oddano także filtry zwiększające dokładność pomiarów przy niskich częstotliwościach lub optymalizujące stosunek szumu do szybkości przy szybkim próbkowaniu. Umożliwia to konfigurację przetwornika AD7176-2 do różnych zastosowań. Firma Analog Devices sugeruje wykorzystanie swojego nowego produktu głównie do przyspieszenia zautomatyzowanej produkcji jak również w zastosowaniach medycznych i pomiarowych, wymagających szybkiego próbkowania z dużą dokładnością.

Produkt dostępny jest u producenta w cenie 10.25 USD za sztukę.

O autorze