Mikrofony MEMS Akustica do elektroniki konsumenckiej

 

 

 

 

Firma Akustica, będąca częścią grupy Bosch, wprowadziła do oferty rodzinę mikrofonów MEMS wysokiej jakości, przeznaczonych do smartfonów, tabletów i innych produktów elektroniki konsumenckiej. Cechują się one stosunkiem sygnału do szumu na poziomie 63 dB, bardzo szerokim pasmem pracy i czułością określoną z dokładnością +/- 2 dB.

Wśród czterech nowych mikrofonów znaleźć można dwa modele z wyjściem analogowym (AKU142 i AKU342) i dwa z cyfrowym (AKU240 i AKU440). Modele analogowe cechują się czułością nominalną -38 dBV/Pa i są dostępne w obudowie o wymiarach 2.95 x 3.76 x 1.10 mm. Cyfrowe natomiast mają czułość określoną na -26 dBFS i zamknięte są w obudowach o wymiarach 3.0 x 4.0 x 1.0 mm.

Modele cyfrowe dostarczają sygnał zmodulowany PDM (Pulse Density Modulation), czyli w postaci jednobitowej, pozwalającej na multipleksację strumienia stereo w pojedynczy przewód i cechują się współczynnikiem PSRR (Power Supply Rejection Ratio) -78 dBFS. Modele analogowe natomiast mogą się pochwalić PSRR > 60 dB. Wszystkie cztery modele mają płaską odpowiedź częstotliwościową w zakresie od 50 Hz do 14 kHz.

Modele o wyższych numerach (AKU342 i AKU440), różnią się od modeli o numerach niższych położeniem wejść mikrofonowych. W modelach „wyższych” umieszczone jest ono na spodzie, dzięki czemu możliwe było zastosowanie szczelnych metalowych obudów, odpornych na zakłócenia EM/RF.

Nowe mikrofony firmy Akustica mogą być używane jako bezpośrednie zamienniki większości używanych dziś mikrofonów MEMS.

Firma Akustica została kupiona przez Bosch w 2009, co pozwoliło na rozwój oferowanych przez nią dotychczas produktów audio dzięki bogatemu portfolio patentów z zakresu technologii MEMS, jakie posiada Bosch.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych mikrofonów Akustica można znaleźć na stronie produktowej.

O autorze