LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Nowe mikrokontrolery w rodzinie C2000 Piccolo do sterowania silnikami

 

 

 

 

Texas Instruments poszerzył swoją serię mikrokontrolerów C2000 Piccolo o nowe modele przeznaczone do sterowania silnikami. Układy rodziny F2805x, oprócz 32-bitowego rdzenia C28x, wyposażone są w dodatkowy zmiennoprzecinkowy koprocesor CLA, rozbudowany frontend analogowy oraz duże zasoby pamięci i liczne interfejsy komunikacyjne. Tym, co dodatkowo uatrakcyjnia te układy jest bogaty zestaw akcesoriów i bezpłatnego oprogramowania.

CLA, czyli Control Law Accelerator to 32-bitowy, zmiennoprzecinkowy akcelerator matematyczny, pracujący niezależnie od rdzenia CPU i pozwalający odciążyć go przy wykonywaniu wymagających czasowo algorytmów sterowania lub DSP, co skutkuje nawet pięciokrotnym wzrostem wydajności w systemach sterowania w zamkniętej pętli. CLA jest programowalny w języku C i podobnie jak rdzeń jest taktowany zegarem 60 MHz. CLA znajduje się na wyposażeniu dwóch z sześciu nowych modeli mikrokontrolerów: TMS320F28055 i TMS320F28053.

Frontend analogowy składa się z bramkowanych komparatorów, wzmacniaczy PGA, filtrów cyfrowych, a także przetwornika A/C o częstotliwości próbkowania 2.3 MS/s, który może służyć do synchronicznych pomiarów fazy silnika. Na wyposażeniu jest też modulator PWM z obsługą błędów oraz stabilizator pozwalający zasilać mikrokontroler z jednego napięcia. Precyzyjne pomiary pozycji i szybkości obrotów silnika ułatwiają 32-bitowy moduł enhanced input capture module (eCAP) oraz modulator enhanced Quadrature Encoder Pulse (eQEP).

Zasoby pamięciowe układu obejmują do 128 kB Flash i do 20 kB SRAM. Pamięć ROM służąca do bootowania i dwa 128-bitowe klucze bezpieczeństwa dla pamięci Flash i ROM zapewniają nienaruszalność kodu dla całego układu. Wśród interfejsów komunikacyjnych znaleźć można: SPI, I2C, CAN 2.0 i trzy moduły SCI/UART.

Projektowanie systemów z układami F2805x ułatwia szeroka gama zestawów ewaluacyjnych oraz opensource’owych bibliotek i przykładowego oprogramowania. Biblioteki te zawierają funkcje realizujące podstawowe operacje matematyczne wykorzystywane do sterowania silnikami oraz funkcje konfiguracji peryferiów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie produktowej układów.

Dystrybutorem produktów firmy Texas Instruments w Polsce jest Silica Warszawa: Avnet EM Sp. z o.o., ul. Marynarska 11, 02-674 Warszawa, tel.: 22 2565760, fax: 22 2565766, http://www.silica.com, e-mail:  warszawa@silica.com.

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!